Umístění: Jižní Morava Ekonomika Stát už vyplatil z programu Zelená úsporám deset miliard korun

Stát už vyplatil z programu Zelená úsporám deset miliard korun

Praha, 6. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Stav pozastaveného dotačního programu Zelená úsporám projedná ve středu koaliční kabinet Petra Nečase (ODS). Ministerstvo životního prostředí už v rámci programu vyplatilo na zateplení domů zhruba deset miliard korun.

stavba1-250

 

Zatímco v roce 2010 vyplatilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) na dotacích v rámci programu přibližně 1,99 miliardy korun, za loňských deset měsíců už to bylo 6,54 miliardy korun. Celkově úřad odhaduje, že žadatelé o dotace získali za celý loňský rok od státu v rámci programu osm miliard korun. Celkem za dobu fungování Zelené úsporám tedy deset miliard korun.

Letos ministerstvo počítá s vyplacením dalších téměř deseti miliard korun. "Výše čerpání bude závislá na navýšení výdajového limitu Státního fondu životního prostředí ČR na rok 2012," píše se ve zprávě ministerstva.

Právě navýšení rozpočtovaných výdajů Státního fondu životního prostředí (SFŽP) letošní rok o 2,2 miliardy korun na 11,42 miliardy korun je součástí stejného bodu, který vláda ve středu projedná. Navýšení peněz pro fond chce prosadit ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Důvodem je, že fond nebude moci schvalovat další žádosti o dotace, když na ně nebude mít peníze. "Jedná se o tři až čtyři tisíce žádostí, tedy neuspokojených žadatelů, kteří budou podávat žaloby," upozorňuje Chalupův úřad.

Ministerstvo přitom tlačí čas. Podle smluvních podmínek musí Česko všechny prostředky za prodej emisních povolenek vyčerpat do konce letošního roku. "Pokud nebude navýšen výdajový limit fondu pro rok 2012, budou podle smluvních podmínek nedočerpané finanční prostředky z prodeje emisních povolenek navráceny zpět kupcům, a to včetně vysokých finančních sankcí," přečte si vláda.

Dotační program Zelená úsporám spustilo ministerstvo v dubnu 2009. Program je zaměřen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v rodinných a bytových domech. V roce 2010 umožnilo podávat žádosti o dotace na zateplení veřejných budov.

Do října loňského roku podali vlastníci bytových a rodinných domů 79 539 žádostí (896 žádostí bylo vyřazeno) za 22,52 miliardy korun. Z těchto žádosti bylo celkem schváleno 64 136 žádostí za 16,62 miliardy korun. V různém stupni rozpracovanosti je dalších 14 507 žádostí za 5,89 miliardy korun. SFŽP obdržel také 1144 žádostí o dotace na zateplení veřejných budov za 5,48 miliardy korun.

Tomáš Paták

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci