Umístění: Jižní Morava Politika Starostové vstupují do schvalování obřího větrného parku u NP Podyjí

Starostové vstupují do schvalování obřího větrného parku u NP Podyjí

narodni park podyji elektrarnyZnojmo, 30. ledna 2014 – Ve středu 29. ledna se ve Vranově nad Dyjí sešli starostové dotčených obcí a krajští radní se zástupci Národního parku Podyjí, Národního památkového ústavu a zástupci občanských iniciativ, podnikatelů a veřejnosti, aby projednali další postup v boji proti zamýšlené výstavbě až 31 dvě stě metrů vysokých větrných elektráren na rakouské straně Národního parku Podyjí.

„Nejvíce nám na výstavbě větrného parku Windpark Nord vadí zejména významný zásah do rázu krajiny jedné z přírodně nejcennějších lokalit v České republice, dopady na životní prostředí národního parku a negativní vliv na turistický ruch v regionu potýkajícím se s vysokou nezaměstnaností,“ komentoval důvody pro aktivní vstup do schvalovacího řízení Ing. Lubomír Vedra, starosta Vranova nad Dyjí a iniciátor středečního setkání starostů.

wind park podyji vetrne elektrarnyNa setkání bylo přijato komuniké s odmítavým stanoviskem k výstavbě, ke kterému se připojí starostové mikroregionu Vranovsko, starosta Znojma Ing. Vlastimil Gabrhel, starosta Jemnice Ing. Miloslav Nevěčný a další. Dokument následně poputuje na Úřad zemské vlády Dolního Rakouska v St. Poltenu, české ministerstvo životního prostředí a na úřad Jihomoravského kraje. Dotčené obce se tak stanou oficiálním a aktivním účastníkem schvalovacího řízení rozhodujícího o výstavbě.

„Dále bych se rád v nejbližších dnech setkal s nově jmenovaným ministrem životního prostředí Mgr. Richardem Brabcem a senátorkou za Znojemsko RNDr. Martou Bayerovou a domluvil se s nimi na dalším postupu a koordinaci našich aktivit s cílem vyvinout co největší tlak na rakouské úřady, a zabránit tak realizaci projektu,“ nastínil další postup Vedra.

Odpůrci výstavby také zřídili informativní webové stránky podyji-thayatal.eu, kde mohou občané najít veškeré dostupné informace o projektu a aktivitách proti jeho vybudování na hranici Národního parku Podyjí.

„Petici proti výstavbě za deset dní její existence podepsalo už přes 2700 signatářů nejen z Vranovska a okolí, ale napříč celou republikou. Mám radost, že našim spoluobčanům není jedno, co se v naší bezprostřední blízkosti děje,“ komentoval odpor veřejnosti iniciátor petice PhDr. Jiří Kacetl, znojemský zastupitel, historik Jihomoravského muzea ve Znojmě a činovník Okrašlovacího spolku ve Znojmě.

Do 14. února lze projekt připomínkovat a rozhodnutí o návrhu má pak dolnorakouská vláda na programu v květnu. NP Podyjí spolu s ostatními institucemi již podal připomínky prostřednictvím Ministerstva životního prostředí ČR.


Víno z blízka