Umístění: Jižní Morava Politika Studenti kritizují vedení Hodonína kvůli personálním čistkám

Studenti kritizují vedení Hodonína kvůli personálním čistkám

Hodonín, 31. března 2011 (MEDIAFAX) - Studentský parlament v Hodoníně vyzval vedení radnice k veřejné diskusi o dalším směřování města. Ve čtvrtek to řekl místopředseda studentského shromáždění Filip Vykoukal s tím, že veřejnost má již dost neprůhledného politikaření a čistek v příspěvkových organizacích města.

podpis2

 

"Už nechceme pouze přihlížet chaosu, jaký ve městě po loňských komunálních volbách vznikl," řekl Vykoukal s tím, že rozmíškami paralyzovaná hodonínská radnice není schopna hájit zájmy města.

Hodonínský studentský parlament, jenž má statut poradní komise radnice, se proto podle Vykoukala obrátil na veřejnost otevřeným dopisem. Vyzval v něm občany k veřejné diskusi o stavu, ve kterém se jihomoravské okresní město nachází.

"Počátkem tohoto roku sociální demokraté vypověděli partnerům koaliční smlouvu a jen tak, jako by nic, vybudovali nové vedení města společně s komunisty. Vzápětí nastalo období velkých změn. Během několika dnů byli odvoláni ředitelé příspěvkových organizací ve městě. Oranžovo-rudá vláda začala svrchovaně diktovat veškerému politickému, sportovnímu i kulturnímu dění v Hodoníně," napsali studenti.

Faktem podle nich je, že i když to většině obyvatel vadí, nahlas a zřetelně to obyvatelé Hodonína neřeknou. "Hodně lidí je toho názoru, že si na to prostě budeme muset zvyknout. Posunula se tak hranice toho, co je vnímáno jako normální. Lidé pomalu rezignují a přijímají nová rozhodnutí, kterými nás radnice zasypává, jako běžnou věc," řekl Vykoukal.

Situace v Hodoníně však podle studentů běžná není. "Není normální odvolávat z vedoucích postů schopné lidi proto, aby mohli být nahrazeni pro tyto funkce nekompetentními osobami. Proč rada tak úporně mění dobře fungující běh věcí, když jednou z jeho politických hesel bylo udržovat tradice?" ptají se v dokumentu studenti.

Vlnu studentských protestů odstartovalo odvolání Zdeňka Grombiříka z funkce ředitele Domu kultury. "Poslední večer v jeho desetileté funkci, v sobotu, při příležitosti vyhlašování výsledků Divadelního festivalu Hobblík a Mumraj!, jsme byli svědky toho, jak byl starostou pochválen za skvěle vedenou práci. Nicméně dva dny poté, na místo muže s bohatými zkušenostmi a nedocenitelnými kontakty, nastoupila osoba, která je vzhledem ke svým předchozím zkušenostem jen poskrovnu způsobilá k výkonu takového druhu činnosti," tvrdí studenti v otevřeném dopise na adresu nové ředitelky kulturního domu, bývalé rozhlasové a televizní redaktorky a moderátorky Lucie Hostačné.

Rozhodnutí města vede podle studentů k "degradačním personálním změnám", na které doplácejí občané.

"Nám vadí tato oranžovo-rudá politika. Vadí nám nestabilnost a nejistota plynoucí z jejích rozhodnutí. Vadí nám neprůhlednost věcí, které se odehrávají za zavřenými dveřmi radnice. Vadí nám, že město nejedná ve skutečném zájmu občanů," píší studenti, kteří vyzvali podobně jako v listopadu 1989 veřejnost k aktivitě. "Uvědomme si, že Hodonín je naše město, je naším domovem a měli bychom pro něj budovat lepší budoucnost a ne přihlížet tomu, jak vidina budoucnosti Hodonína černá," prohlásil Vykoukal.

Veřejnost má podle něj svůj názor na dění na radnici a ve vedení města formulovat v otevřené diskusi na adrese www.vhodonine.cz.

Studentský parlament města Hodonína je nezisková organizace, která vznikla před deseti lety jako reakce na prohlášení tehdejšího vedení města, že by studenti a mladí lidé měli mít na radnici poradní zastoupení. Po celou dobu své existence se věnoval především plánování volnočasových aktivit pro mladé. Mezi nejvýznamnější akce patří Den studentstva, spoluúčast na organizaci Festivalu amatérského divadla Hobblík a Mumraj!, či vyhlašování soutěže o Nejlepší tablo. Vzhledem ke svému statutu komise, jakožto poradnímu orgánu rady města, Studentskému parlamentu v minulosti vytýkala veřejnost nečinnost ve věcech zájmu o město a věcech politických.

Komunální volby v Hodoníně vyhrála loni na podzim ČSSD, jíž podpořilo 19,3 procenta voličů, druzí skončili Nezávislí s 15,8 procenty. Minulé volební období dominantní ODS skončila třetí s patnáctiprocentní podporou, čtvrtí komunisté si připsali o pouhé dvě procenta méně preferencí. Do zastupitelstva se dostaly rovněž uskupení Změna (8,3 procenta), TOP 09 (6,5 procent) a Šance pro Hodonín exstarosty Lubora Šimečka (5 procent).

V jednatřicetičlenném hodonínském zastupitelstvu má ČSSD sedm křesel, Nezávislí šest, KSČM a ODS po pěti, Změna tři, TOP 09 a KDU-ČSL po dvou a Šance pro Hodonín jedno. Nové koaliční uskupení ČSSD - KSČM - Změna a Ivo Knápek (Nezávislí) tedy disponuje potřebnými 16 hlasy.

Koalice, uzavřená po komunálních volbách teprve v listopadu podle starosty Jiřího Mráky (ČSSD) nevydržela proto, že socialisté, lidovci, TOP 09 a Nezávislí měli rozdílný pohled na řešení řady sporných otázek a nedokázali se domluvit ani na rozpočtových prioritách třicetitisícového města.

Socialisté, kteří na podzim v Hodoníně vyhráli volby, se nyní se svými novými partnery opírají ve vedení města o křehkou většinu jednoho hlasu. Kromě podpory komunistů a členů Změny mohou totiž počítat ještě s "přeběhlíkem" Ivo Knápkem, od něhož se však jeho pět kolegů z klubu Nezávislých distancovalo.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci