Umístění: Jižní Morava Politika Ústavní soud se začal zabývat stížností studentky na sčítání lidu

Ústavní soud se začal zabývat stížností studentky na sčítání lidu

Brno, 24. března 2011 (MEDIAFAX) - Ústavní soud se začal zabývat stížností studentky Kláry Burešové z Kunovic na Uherskohradišťsku, která napadla ústavnost sčítání lidu. Ve čtvrtek to řekl vedoucí referátu vnějších vztahů ÚS Vlastimil Göttinger.

soud-ustavni.250

 

Jak již agentura Mediafax informovala minulý týden, studentka brněnské univerzity Burešová podala 17. března na právě probíhající sčítání lidu, domů a bytů ústavní stížnost. "Spis byl nyní přidělen čtvrtému senátu, vedenému soudkyní Vlastou Formánkovou," řekl Göttinger.

Burešová, kterou zastupuje advokátka Klára Samková, se podle Göttingera domnívá, že tím, že je povinná pravdivě a úplně, vyjma dvou dobrovolných položek, vyplnit sčítací formuláře pro účely sčítání, je zasaženo do několika jejích základních práv. "Klára Burešová má na mysli právo na soukromí, právo na rodinný a soukromý život, právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů a právo vlastnit majetek," řekl Göttinger.

Navíc stěžovatelka dodává, že zákon o sčítání lidu v roce 2011 je zákonem ad hoc, který narušuje princip dělby moci, a proto je zákonem neústavním, navíc také zcela nesmyslným a drahým krokem. Burešová upozorňuje rovněž na fakt, že již při minulém sčítání v roce 2001 se našlo několik vyplněných formulářů u popelnic. Stěžovatelka se obává, že se tak může stát i nyní.

Pracovníci České pošty navíc podle ní nejsou dostatečně kvalifikovaní, aby mohli s tak citlivými informacemi pracovat. Jedinou zárukou jejich spolehlivosti je jejich bezúhonnost. Nicméně údajně hrozí i jiná rizika, například nebezpečí fyzického napadení komisaře, jak se tomu již stalo při minulém sčítání.

Ústavní soud s pravděpodobností hraničící s jistotou do rozhodného okamžiku sčítání, který uplyne o půlnoci 26. března, stížnost Burešové nestihne projednat. Advokátka Klára Samková proto navrhla Ústavnímu soudu alternativní výroky rozhodnutí. Podle Göttingera v nich například žádá, aby Ústavní soud zrušil zákon, který sčítání lidu upravuje, případně aby Český statistický úřad již nemohl nijak se sebranými daty nakládat a aby je všechna bezodkladně a bezpečně zničil.

Jiří Nováček, ilustrační foto: ČSÚ

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci