Umístění: Jižní Morava Politika Ústavní soud zamítl stížnost malých stran na komunální volby v Praze

Ústavní soud zamítl stížnost malých stran na komunální volby v Praze

Brno, 29. března 2011 (MEDIAFAX) - Ústavní soud v úterý zamítl stížnost Strany zelených, Evropských demokratů a Věcí veřejných na průběh loňských voleb v Praze. Verdikt vynesl předseda ÚS Pavel Rychetský. Loňské podzimní komunální volby v Praze tedy platí.

soud-Kladivo

 

Zelení, Evropští demokraté a Věci veřejné ve své stížnosti zpochybňovali ústavnost části zákona o volbách do zastupitelstev obcí a rozdělení hlavního města do sedmi volebních obvodů. Upozornili i na porušení principů daných mezinárodním právem a polemizují s rozsudky Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze, které již stížnost na manipulaci s volebními obvody projednaly a odmítly.

Ústavní soud dal za pravdu Městskému soudu v Praze, který 11. listopadu loňského roku zamítl návrh menších politických stran na prohlášení neplatnosti voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy v říjnu 2010.

ÚS také zohlednil rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který stížnost již dříve zamítl. "Předložené argumenty stěžovatelů se nijak neliší od argumentů předložených Nejvyššímu správnímu soudu," uvedl soudce zpravodaj Jiří Nykodým.

"Stěžovatelům se nepodařilo prokázat účelovost nebo zneužití při volbách v Praze. Rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů je v mezích zákona, a proto byla tato možnost využita, nikoliv zneužita," dodal Nykodým.

Ústavní soud současně odmítl návrh na zrušení § 27 věty druhé návětí odstavce 1 zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí, podle něhož může zastupitelstvo obce nejpozději 85 dnů přede dnem konání voleb vytvořit více volebních obvodů. Právě na základě tohoto ustanovení se komunální volby v Praze konaly v sedmi volebních odvodech.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška je i přesto přesvědčený, že stížnost měla zásadní význam. "Je zřejmé, že se našimi argumenty podařilo posunout společenskou diskusi o systému voleb do obecních zastupitelstev. To samo o sobě považuji za velmi důležité," reagoval vzápětí na rozhodnutí ÚS Liška.

"Otázku voleb v Praze nepovažuji za uzavřenou. Chceme dohlédnout na to, aby se situace v Praze již nemohla opakovat. Demokratická soutěž mezi politickými stranami má stát na transparentních a pokud možno dlouhodobých, a tedy předvídatelných pravidlech. V opačném případě hrozí zneužitelný formalismus, který je od demokratického ducha ústavy a nejlepších demokratických tradic naší společnosti na hony vzdálen. Vyzýváme proto TOP 09 a Věci veřejné, aby ve vládě neprodleně iniciovaly potřebnou změnu zákona," dodal šéf zelených.

Lenka Horáková

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci