"Studenti se mohou díky pětimilionové evropské dotaci z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost už od bakalářského stupně studia specializovat na tuto perspektivní disciplínu, která vede například k přípravě nových léčiv nebo k vývoji biotechnologií," řekla Fojtová.
"Absolventi nového oboru zůstávají plnohodnotnými profesionály v informatice, jejich speciální zaměření jim ale umožní zapojit se do interdisciplinárních týmů, které se podílejí třeba na vývoji bezpečných biotechnologií, nových léků ve farmakologickém průmyslu nebo biopaliv třetí generace," řekl řešitel projektu Luboš Brim z katedry teorie programování.
Studenti se podle něj naučí například modelovat a za pomoci počítače analyzovat komplexní biologické systémy, získají ale také cenné zkušenosti se spoluprací s neinformatiky.
Systémová biologie je podle Brima stále perspektivnější vědou budoucnosti. Studuje organismy jako systémy - tedy jako integrované a spolupracující sítě genů, proteinů a biochemických reakcí, které dávají vzniknout životu. "Pochopení systémových vazeb mezi jednotlivými částmi totiž přináší zásadně nové přístupy k porozumění jejich funkcím. To může vést například k nové léčbě mnoha závažných chorob," konstatoval Brim.