Brno, 7. října 2010 - Jedna z nejvýznamnějších elektrotechnických fakult v ČR získala vybudováním nového objektu na adrese Technická 10 nové sídlo v kampusu VUT v Brně “Pod Palackého vrchem”. Tato stavba umožnila koncentrovat všech 12 ústavů fakulty, z nichž některé sídlily na různých místech v Brně, do kampusu v areálu Pod Palackého vrchem, což přináší velké výhody jak studentům tak zaměstnancům, vědcům i partnerům fakulty.
Výhodou bude i přímá vazba na nová regionální výzkumná centra CVVOZE a SIX a zejména na výzkumné centrum excelence CEITEC, na jejichž vybudování a řešení se fakulta podílí a která budou v kampusu Pod Palackého vrchem rovněž umístěna.
Stěhování do nových prostor proběhlo během letních prázdnin. Do areálu univerzitního kampusu VUT v Brně Pod Palackého vrchem se do nové budovy na Technické 10 z areálu FEKT na ulici Údolní přesunuly tři ústavy (Ústav mikroelektroniky, Ústav elektrotechnologie a Ústav jazyků) spolu s děkanátem fakulty.
Měsíc po dokončení otevíraného objektu Technická 10 byla zahájena výstavba vzdělávacího komplexu fakulty, nesoucí označení Technická 12, která je financovaná z prostředků prioritní osy 4 Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a významně také z vlastních prostředků VUT v Brně. Tato stavba, která je závěrečnou etapou procesu centralizace fakulty, bude dokončena v roce 2013.
Stavební přípravy nového moderního komplexu začaly již v roce 2005, významnou událostí bylo vydání stavebního povolení v únoru roku 2007. Základní kámen budovy byl položen v listopadu 2008. Stavbu projektovala architektonická společnost HEXAPLAN INTERNATIONAL spol. s r.o. a generálním dodavatelem stavebních prací se stala společnost OHL ŽS, a. s. Náklady na výstavbu fakulty dosáhly 486 mil. 132 tisíc Kč, VUT z toho uhradilo 61 mil. 130 tisíc ze svých zdrojů, zbytek poskytlo MŠMT.
Z historie VUT
V roce 1899 podepsal císař František Josef I. dekret o zřízení první české vysoké školy v Brně, nynějšího Vysokého učení technického v Brně. První elektrotechnické disciplíny byly na naší technické univerzitě vyučovány již od roku 1905, regulérní odbor elektrotechnického inženýrství byl založen v roce 1910. Samostatná fakulta vyučující elektrotechnické disciplíny vznikla v roce 1959, nejprve jako energetická fakulta, následně transformovaná na elektrotechnickou fakultu. Název fakulty se postupně upravoval, fakulta rostla.
Nyní je Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií třetí největší fakultou z osmi fakult VUT v Brně. V roce 2001 získala fakulta současný název a o rok později získala akreditaci nových moderně pojatých studijních programů ve strukturovaném studiu. Studium na fakultě je orientováno na široké spektrum vědeckých oblastí: řídicí technika a robotika, biomedicínské inženýrství, silnoproudá elektrotechnika a elektronika, elektronika a elektrotechnologie, mikroelektronika, radioelektronika a teleinformatika. Na fakultě studuje více než čtyři tisíce studentů v bakalářském, magisterském a doktorském studijním programu.
Za jednapadesát let existence fakultu úspěšně absolvovalo téměř třicet tisíc inženýrů a bakalářů, kteří velmi snadno nacházejí uplatnění v praxi, mnohdy patří k nedostatkovým specialistům na trhu práce. Stěží lze najít průmyslovou oblast nebo významnější podnik, výzkumný ústav nebo státní instituci, v níž by nepracoval alespoň jeden absolvent FEKT VUT v Brně. Řada absolventů se úspěšně uplatnila v zahraničí i ve vysokých vládních, či politických funkcích naší země.