"Panující stav je zejména co se týká obsazenosti středních škol neudržitelný," konstatoval Juránek. Hejtmanství proto musí podle něj sáhnout k nepopulárním opatřením a rozhodnout o slučování 12 škol. Hejtmanství zároveň zpracovává návrh, podle kterého se sníží vzdělávací nabídka středních škol zřizovaných krajem o dva tisíce míst. I tak zůstane podle Juránka na těchto středních školách pro školní rok 2012/13 pro 8500 deváťáků přibližně 11 800 volných míst.
Na středních školách zřizovaných krajem je v současnosti žákům k dispozici 66 000 míst. "Dnes jsou školy naplněny ze tří čtvrtin, do roku 2017 ovšem klesne jejich naplněnost na pětapadesát procent. Je tedy zřejmé, že v Jihomoravském kraji by mělo na středních školách ubýt alespoň deset tisíc míst," řekl agentuře Mediafax Juránek.
Současnou kapacitu středních škol však podle demografického vývoje nevyužijí jihomoravští žáci ani za 15 let, až budou chodit na střední školy děti narozené při takzvaném babyboomu. "Je nám jasné, že pro naše některé žáky bude omezení kapacit škol znamenat určité snížení komfortu. Budou muset za vzděláním dojíždět o něco dál nebo si budou moci vybírat z menšího počtu nabízených oborů," řekl Juránek.
Ani Jihomoravskému kraji se nevyhnul nepříznivý demografický vývoj, který postihl celou republiku. Před 10 lety vstupovaly do středních škol téměř patnáctitisícové populační ročníky, v současné době dosahuje 15 let věku necelých 10 tisíc dětí ročně.
Situace, kdy střední školy bojují o každého žáka, se podle Juránka na většině škol velmi negativně promítá i do úrovně středního vzdělávání. "Střední školy z důvodu nedostatku žáků často snižují své nároky tak, aby jim vyhověli všichni žáci, i ti méně nadaní. Představitelé kraje jsou přesvědčeni, že tento trend není správný, že některé, dříve zcela oprávněně výběrové školy, by se opět výběrovými školami měly stát," řekl vicehejtman. V situaci, kdy pro necelých deset tisíc žáků příslušného populačního ročníku jen krajské školy nabízejí 14 900 míst a dalších 3500 míst nabízejí střední školy jiných zřizovatelů, není možné zlepšení současné situace zajistit.
Střední školství se začíná dostávat i do zásadních finančních problémů. Kraj se podle Juránka nechce zbavovat zodpovědnosti za školy, které zřizuje. "Přestože se počet žáků středních škol postupně snižuje, provozní prostředky poskytované středním školám z rozpočtu kraje zůstávají stejné," upozornil Juránek.
Zásadním problémem však začíná být snižující se dotace pro střední školy ze státního rozpočtu. Na takzvané přímé náklady na vzdělávání, z nichž se hradí zejména platy pedagogických a nepedagogických pracovníků dostává kraj dotaci ze státního rozpočtu podle počtu žáků na středních školách. Se snižujícím se počtem žáků se snižuje i tato dotace a kraj ve svém rozpočtu nemá dostatečné rezervy na to, aby mohl tento výpadek příjmů uhradit. Podle Juránka jen pro rok 2012 dosáhne výpadek státních dotací částky vyšší než sto milionů korun.
Definitivní znění návrhu na slučování jihomoravských středních škol nyní projednává školský výbor krajského úřadu a jednotlivé politické kluby krajského zastupitelstva. Autoři projektu s ním seznámili i ředitele dotčených škol. Odborníci i veřejnost mohou do 8. srpna materiál připomínkovat.