Brno, 7. března 2011 - Přilákat špičkové mozky z celého světa, pomoci domácím vědcům v návratu ze zahraniční, nabídnout jim odpovídající zázemí a vytvořit z jižní Moravy centrum excelentního výzkumu a vědy. Takové jsou ve stručnosti cíle programu SoMoPro, v rámci nějž letos zamířilo na jižní Moravu dalších 13 zahraničních a reintegrujících se českých vědců.
„Program SoMoPro má významnou roli pro zajištění udržitelného ekonomického růstu a rozvoje Jihomoravského kraje v příštích letech. Pomáhá souběžnému rozvoji tří důležitých oblastí – lidského a intelektuálního kapitálu, vědecké infrastruktury i co nejlepších podmínek pro vědu a výzkum. Jsem přesvědčen, že i díky tomuto programu se Jihomoravský kraj stane jedním z nejvíce inovativnějších regionů v Evropě. I do budoucna pro nás věda, výzkum a inovace budou velkou regionální prioritou,“ uvedl Hašek.
Kraji jde především o podporu přírodovědných, lékařských a technických oborů. Vědci se tak věnují například vývoji programu, díky němuž bude počítač schopen rozpoznat a poslechnout hlas a jazyk konkrétního řečníka, nebo vývoji algoritmů pro kvantový počítač, na kterém bude jednou možné simulovat například pochody, které se odehrávají v mozku.
„SoMoPro je jeden z významných projektů, který vychází z naší Regionální inovační strategie,“ zdůraznil náměstek hejtmana Václav Božek. „Ještě před tím, než byl spolufinancován z Evropské unie, udělal Jihomoravský kraj vlastní pilotní projekt, kde si ověřil možnost lákání vědců ze zahraničí a posílil vědecký potenciál na jižní Moravě. Jsem rád, že tento projekt byl úspěšný a že uspěl i z hlediska financování Evropské unie,“ dodal Božek.
Podle ředitele Jihomoravského centra mezinárodní mobility Miloš Šifaldy se vybraná třináctka vědců nachází na vrcholu své kariéry. „Jsou to zkušení výzkumníci, jejichž práce v Jihomoravském kraji představuje zásadní přenos nových znalostí do regionu, a tím ekonomický přínos i zvýšení prestiže pro celou oblast. Budou spolupracovat s moravskými vědci a někteří z nich budou i vyučovat studenty na brněnských univerzitách,“ uvedl Šifalda
Program SoMoPro je jediným regionálním grantovým programem svého druhu v ČR. Spolufinancování 40 % z Evropské unie získalo v otevřené soutěži vedle takových institucí, jako je Alexander von Humboldt Foundation. Zároveň je SoMoPro jedním ze dvou grantových schémat, které Evropská unie finančně podpořila v nových členských zemích.
Administrátorem projektu je Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu. Vědci na financování projektů včetně pořízení laboratorního zařízení, materiálů, úhrad energií apod. získají 3,9 milionu eur.

Řekli o programu SoMoPro:
Petr Fiala, rektor Masarykovy univerzity
"Nezbytnou podmínkou pro vytvoření evropského centra excelentního výzkumu a inovací je příchod kvalitních vědeckých pracovníků ze zahraničí. K tomu je potřebné vytvořit vhodné finanční a sociální podmínky, abychom pro špičkové zahraniční pracovníky byli v nelehké mezinárodní konkurenci skutečně atraktivním pracovním místem. Je nutno ocenit, že si je této potřeby vědoma i reprezentace Jihomoravského kraje a prostřednictvím programu SoMoPro, který kraj z podstatné části financuje, významně pomáhá univerzitám v jejich úsilí o internacionalizaci výzkumného prostření v našem regionu."
Karel Rais, rektor Vysokého učení technického v Brně
"V rámci programu SoMoPro na Vysokém učení technickém v Brně realizujeme v současné době čtyři projekty. Ačkoliv jsme je zahájili teprve nedávno, již dnes mohu s radostí konstatovat, že projekt SoMoPro pro naši univerzitu reprezentuje efektivní nástroj navazování mezinárodní spolupráce v oblasti vědy a výzkumu, tedy v oblasti, která patří k prioritním strategickým cílům VUT v Brně."
Jaroslav Hlušek, rektor Mendelovy univerzity v Brně
"V současné době si rozvoj vědecko-výzkumné excelence nelze představit bez spolupráce s mezinárodní komunitou reprezentovanou špičkovými pracovišti. Pro zahraničního vědce je jeho integrace do nového prostředí náročná a zasahuje do jeho rodinného zázemí i do zaběhnutých pracovních vztahů na domácí univerzitě. Pomoc, kterou poskytuje program Jihomoravského kraje SoMoPro, je proto velmi významná až existenční."
Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu
"Kvalitní věda v regionu je základem jeho přitažlivosti pro inovativní firmy, které jsou závislé na vysoce kvalifikované pracovní síle a lokálním know-how. Ekonomiku založenou na inovativních firmách chápeme jako hlavní zdroj udržitelného ekonomického růstu regionů. SoMpPro se těší podpoře nejen politiků a odborníků ve veřejném sektoru, ale i brněnských univerzit a firem, což ústí ve zcela jedinečnou spolupráci všech zainteresovaných stran."