Umístění: Společnost Zajímavosti Letošní sčítání lidu, domů a bytů bude mít oproti minulému několik změn

Letošní sčítání lidu, domů a bytů bude mít oproti minulému několik změn

scitani_lidu2011-2Brno, 13. ledna 2011 (MEDIAFAX) - Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 dozná oproti minulému sčítání několika změn. Ve čtvrtek na to v Brně upozornil Český statistický úřad (ČSÚ).
 

Poslední sčítání lidu, domů a bytů proběhlo v roce 2001. Jednou z hlavních novinek sčítání v letošním roce je vyplnění elektronického sčítacího formuláře na internetu a odeslání přes on-line nebo datovou schránku.

Formuláře reagují na vývoj společností a s tím souvisejících legislativních opatření. "Proto je ve formuláři dotaz například na registrované partnerství," řekl místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

Oproti předchozím sčítáním se žádným způsobem nebude zjišťovat vybavenost domácností a jejich příjmy s výdaji. "Ve sčítacích formulářích nejsou žádné otázky na vlastnictví ledničky, automobilu, chaty. Pro statistiku je důležitý údaj, zda má rodina možnost využívat počítač s připojením na internet," sdělil Drápal.

Sčítacími komisaři se stanou v 95 procentech pracovníci České pošty. Ti budou lidem nejen formuláře doručovat, ale také je od nich brát zpět. "Komisaři nenechají formuláře ve schránce, ale předají je jednomu ze zletilých členů v domácnosti," uvedl místopředseda ČSÚ.

Právnickým osobám zašle ČSÚ domovní a bytové listy ve většině případů prostřednictvím datových schránek.

Novinkou je také zřízení telefonního centra s operátory, kteří budou připraveni pomoci se všemi dotazy ohledně sčítání.

Zpestřením celé přípravy na sčítání bylo tzv. Minisčítání, které proběhlo na školách v celé republice. "Studenti a žáci si mohli zábavnou formou vyzkoušet práci se statistickými daty," přiblížil akci Drápal.


Lenka Horáková

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci