„Ze sčítání nemusí mít nikdo žádné obavy, vše bude velmi jednoduché. Sčítací komisaři vyrazí roznášet formuláře 7. března. Ještě před tím najde každá domácnost ve své schránce letáček se základními informacemi o sčítání lidu. Spolu s ním bude v každé schránce lísteček, kde bude uvedeno jméno sčítacího komisaře, který formuláře přinese, číslo jeho průkazu a termín, kdy do domácnosti přijde. Čas návštěvy budou volit komisaři nejčastěji v pracovní den v podvečer nebo o víkendu, aby zastihli rodinu doma,“ vysvětluje Ondřej Kubala, mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011.
Při předání formulářů se vás komisař zeptá, jakým ze tří způsobů budete chtít vyplněné formuláře mezi 26. březnem a 14. dubnem odevzdat. Formuláře tak bude možné buď vyplnit a odeslat on-line po internetu, osobně je odevzdat komisaři (pokud preferujete tuto cestu, komisař si s vámi hned domluví termín schůzky, kdy přijde formuláře vyzvednout), či je bezplatně odeslat poštou.
„Povinností každého sčítacího komisaře je lidem s vyplněním pomoci, pokud to bude potřeba. V případě starších či nemocných lidí budou komisaři připraveni dokonce vyplnit dotazník za ně a nemocný člověk bude jen diktovat, co má komisař zapsat,“ podotýká Kubala s tím, že
nejjednodušší a nejrychlejší je vyplnění formuláře na internetu.
Podle Kubaly se lidé nemusí v žádném případě obávat zneužití osobních údajů, které v dotaznících uvedou. „Velmi důležitá je otázka bezpečnosti sbíraných dat, kde jsme letos pokročili o pořádný kus dál. Už nebudeme najímat 45 tisíc komisařů z ulice, jako před deseti lety, ale do domácností vyrazí se sčítacími formuláři pracovníci České pošty, tedy lidé, kteří jsou velmi spolehliví a mají praxi s doručováním peněz i s manipulací s osobními daty,“ uzavírá Kubala s tím, že letošní sčítání je zajímavé tím, že se poprvé v historii sčítají všechny země EU v jeden společný rok.
Více informací o sčítání naleznete na stránkách www.scitani.cz, využít můžete také bezplatnou telefonickou linku.
(tof)