Umístění: Společnost Zajímavosti Při sčítání lidu vyrazí se sčítacími komisaři do terénu speciální romští asistenti

Při sčítání lidu vyrazí se sčítacími komisaři do terénu speciální romští asistenti

Scitani-lidu-2011-1Brno, 4. března 2011 (MEDIAFAX) - Se sčítacími komisaři vyrazí v průběhu sčítání lidu, domu a bytů 2011 speciální romští asistenti. Celkově jich bude 97, potvrdila Eva Košatková z kanceláře Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny.
 

Úřad vlády spolupracuje od loňského září prostřednictvím kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny s Českým statistickým úřadem na informační strategii podpory sociálně vyloučených Romů při sčítání lidu, domů a bytů 2011. "Cílem je poskytnout Romům maximum informací," uvedla Košatková.

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny vybrala pro Český statistický úřad 97 romských asistentů sčítacích komisařů, kteří budou působit ve vybraných sociálně vyloučených romských lokalitách po celé republice. "Asistenti jsou většinou zkušení pracovníci, kteří jsou v každodenním kontaktu s vyloučenými Romy, znají velmi dobře jejich potřeby a řada z nich ovládá romštinu," sdělila Košatková.

Podle ní bude úkolem asistentů seznámit obyvatele sociálně vyloučených romských lokalit s průběhem sčítání lidu, zbavit je nedůvěry a připravit přátelské prostředí pro vstup sčítacího komisaře do domácnosti, seznámit je se způsobem ochrany osobních údajů a vysvětlit jim souvislosti mezi výsledky sčítání lidu a výkonem práva příslušníků národnostních menšin.

Na webových stránkách Úřadu vlády a významných romských organizací je umístěný banner, který upozorňuje respondenty na možnost přihlášení se k romské národnosti bez rizika zneužití osobních údajů.

Lenka Horáková

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci