Umístění: Společnost Zájmová sdružení Nevidomí mi otevřeli oči

Nevidomí mi otevřeli oči

tmavomodry_festivalBrno, 13. května 2010 - Ve dnech 13. až 16. května 2010 v brněnském sále Břetislava Bakaly probíhá 21. ročník mezinárodní přehlídky hudebních vystoupení zrakově postižených dětí a mládeže Tmavomodrý festival. TyfloCentrum Brno, o.p.s. již tradičně připravila doprovodné akce: dvoudenní výstavu kompenzačních pomůcek (v pátek 14. 5. od 13 do 18 hodin a v sobotu 15. 5. od 9 do 13 hodin) a setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky (sobota 15. 5. od 9.30 – 13 h.), kde proběhne finále 3.ročníku soutěže pro nevidomé Memoriál Zdeňky Vernanské (11.00).
Radek Pavlíček z brněnského TyfloCentra, organizátor doprovodného programu Tmavomodrého festivalu, upozorňuje zejména na novinky: „Cílem projektu Beletrik je zpřístupnit služby digitálních knihoven pro zrakově postižené nevidomým a slabozrakým uživatelům prostřednictvím mobilních telefonů s hlasovým výstupem. Prezentace bude zaměřena na praktickou ukázku přístupu do digitálních knihoven z mobilního telefonu pomocí aplikace Přehrávač Beletrik. A například prezentace Použití dotykových smartphone pro nevidomé seznámí zájemce s trendy ve vývoji mobilních telefonů a možnostmi použití dotykových telefonů pro nevidomé..ale zajímavých novinek je tady mnohem víc“ dodává s úsměvem.
Za pozornost jistě stojí i nová orientační pomůcka Ven ze tmy, založená na principu detekování překážek pomocí 3D kamery. Informace o okolním prostoru je nevidomému uživateli předána prostřednictvím unikátního hmatového displeje přímo na tělo.

tyflocentrum„Máme sklon odsouvat přijetí životních daností a zavírat oči před hendikepy lidí, protože nás třeba rozlítostňují. Postižení lidé se ještě stále nestali samozřejmou součástí našeho života a světa, přestože dílčí pokroky integrace jsou v naší společnosti patrné“ říká Irena Kocí z obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Brno a dodává: „ale když člověk přijde na koncert a přistoupí na tmavomodrá pravidla, pak k sobě pustí hudbu a zpěv zrakově postižených dětí – je to zážitek, který ho může obohatit, prohloubit. Nakonec - teď už zase záleží na každém z nás vidících, co uvidíme, před čím nebudeme dál zavírat oči…“.


Během výstavy bude možnost zakoupit si výrobek z naší výtvarné dílny pro zrakově postižené HapAteliér.
K dispozici bude i kniha nevidomého Jiřího Maršálka Hledání a snění s CD obsahujícím zvukovou nahrávku recitace básní v podání brněnského herce Ladislava Lakomého. Cena knihy je pro tuto výstavu snížena na 150 Kč a zakoupením knihy můžete přispět na další literární počiny nevidomých autorů.

Nebudou chybět ani prezentace škol výcviku vodicích psů před budovou Bílého domu – Střediska výcviku vodicích psů SONS ČR z Prahy a Školy pro výcvik vodicích psů Milana Dvořáka z Adamova.
„Venku zuří barevné jaro, ale v sále je šero, šumění tlumených hovorů, ozvěny kroků a šustění sedadel. A pak jen hudba a zpěv. Když po koncertě vycházím ven, musím si opět na světlo zvyknout.. a náhle vidím tak trochu jinak…“ popisuje zážitek z koncertu nehendikepovaná návštěvnice loňského Tmavomodrého festivalu.

MgA. Irena Kocí, TyfloCentrum Brno; foto: BKC, TyfloCentrum Brno

Inzerce