"Situace v kraji je zatím klidná," řekla Vaverková. Hygienici podle ní zaznamenali v polovině září zvýšený nástup akutních respiračních onemocnění. "Podzimní nachlazení, které lidí často nesprávně zaměňují s chřipkou, po třech měsících ale ustaly. Souvisely především s návratem dětí do škol a současným ochlazením," řekla hygienička.
"Chřipka je na rozdíl od viróz závažné onemocnění, které u disponovaných lidí může skončit i smrtí," upozornila Vaverková. Proočkovanost české populace je však podle ní ve srovnání s ostatní Evropou extrémně nízká. "U nás se nechává očkovat pět procent lidí, v Británii například až čtyřicet lidí ze sta," uvedla hygienička.
Vakcína stojí zpravidla kolem 200 až 300 korun. Starším lidem nad 65 let a predisponovaní lidí mají vakcíny zadarmo. Účinnost očkování je přitom podle Vaverkové vysoká - zabránit onemocnění dokáže údajně až v 90 procentech případů, v 80 procentech dokáže snížit riziko úmrtí člověka. Riziko smrti je přitom hodně vysoké u důchodců nad 65 let - podle statistik na ni v Česku zemře jeden z pěti tisíc nemocných.
"Aktuální vypuknutí epidemie zatím nehrozí," řekla Vaverková. Evropské centrum sledování chorob podle ní hlásí klidnou situaci v 18 evropských státech. "Výskyt chřipky odpovídá roční době a virus cirkuluje v Evropě v nepatrném množství," citovala hygienička aktuální zprávu evropského monitorovacího centra.
I když chřipka do Česka zatím nedorazila, na jižní Moravě nyní leží s akutními respiračními virózami 1100 pacientů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. "Panuje standardní situace odpovídající ročnímu období," uzavřela Vaverková.