Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví MOL opatří své čerpací stanice na jižní Moravě externími defibrilátory

MOL opatří své čerpací stanice na jižní Moravě externími defibrilátory

Brno, 29. června 2018 – Na vybraných čerpacích stanicích MOL v Jihomoravském kraji jsou od konce června rozmisťovány automatizované externí defibrilátory (AED). S těmito resuscitačními přístroji dokáže i laik efektivně pomoci člověku postiženému poruchou srdečního rytmu. V první fázi se MOL zaměří na nejfrekventovanější dálniční tahy u Brna a Vyškova. Součástí instalace externích defibrilátorů bude také povinné proškolení personálu stanic.

defibrilatory mol jmk

 

Defibrilátory se budou během června a července instalovat na 31 frekventovaných stanicích po celé České republice, které využívá nejvíce řidičů při dlouhých cestách na letní dovolenou. V Jihomoravském kraji budou defibrilátory v první fázi k dispozici na 3 čerpacích stanicích MOL – dvě u Vyškova a jedna u Brna.

„Časový interval od volání na tísňovou linku a příjezdem zdravotnické záchranné služby je v městech přibližně 5-8 minut. Během této doby je ale nutné zahájit resuscitaci a ideálně použít externí defibrilátor, na čemž často závisí přežití postiženého. S každou minutou prodlevy totiž klesá naděje na záchranu postiženého o 10 %, zatímco včas provedená defibrilace dokáže zamezit až 73 % úmrtí,“ upozorňuje MUDr. Barbora Truksová Zuchová, lékařka a tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Všechny nainstalované AED jsou postupně zaregistrovány v rámci mobilní aplikace Záchranka.

V Jihomoravském kraji je ročně postiženo náhlou zástavou oběhu přibližně 700 lidí. Zhruba polovina z nich přímo na místě bez pomoci zdravotníků zemře. Jen 5-15 % pacientů má to štěstí, že se po srdeční příhodě vrací zpět do běžného života, a to právě díky poskytnutí včasné pomoci.

„Při náhlé srdeční zástavě často nastává tzv. fibrilace komor a právě v této fázi lze člověka zachránit včasným elektrickým výbojem z defibrilátoru. Zákazníci poznají stanici vybavenou externím defibrilátorem díky označení u vstupu. Ve svých mapách je uvidí i operátoři zdravotnického operačního střediska a mohou tak okamžitě nasměrovat pomoc,“ doplňuje MUDr. Zuchová Truksová a dodává: „Přístroj má jednoduché ovládání s hlasovými instrukcemi a jeho využití je snadné, neboť sám pozná, zda pacient potřebuje výboj nebo ne. Není proto možné postiženému nijak ublížit.“

Rozhodnutí MOL zavést na svých nejfrekventovanějších stanicích defibrilátory není náhodné. „Jedním z nejsilnějších pilířů naší sociální odpovědnosti je péče o druhé, a tak bylo přirozené zaměřit se také na ochranu zdraví našich zákazníků. Chceme využít možností naší sítě a pomoci se záchranou toho nejcennějšího – lidského života,” říká Tomáš Lux, retail manager MOL Česká republika. Instalací defibrilátorů navíc společnost rozvíjí svou vizi servisních stanic budoucnosti, tedy míst, kde se zákazníkovi vedle načerpání pohonných hmot dostane i široké škály dalších produktů a služeb.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci