Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví V Kyjově a Znojmě leží v kritickém stavu dva muži otrávení metylalkoholem

V Kyjově a Znojmě leží v kritickém stavu dva muži otrávení metylalkoholem

Kyjov, 9. září 2012 (MEDIAFAX) - V nemocnici v Kyjově na Hodonínsku leží v kritickém stavu devětadvacetiletý muž, který se ve Veselí nad Moravou otrávil metylalkoholem. Uvedl to ředitel nemocnice Petr Svoboda.

Nemocnice

 

"Pacient je v kritickém stavu," řekl ředitel nemocnice. Mladého muže přivezla sanitka z Veselí nad Moravou - Milokoště na kliniku v pátek, od té doby bojují lékaři o jeho život.

Policejní mluvčí Petr Zámečník řekl, že kriminalisty přivolali k mladíkovi zdravotníci. "Zatím jsme nezjistili, odkud muž závadný alkohol měl, jestli si jej přivezl z cest nebo mu někdo nalil v hospodě, případně kde si jej koupil," řekl policejní mluvčí s tím, že vyšetřovatelé v jeho případě zatím nepotvrdili ani nevyloučili souvislost se sérií otrav metylalkoholem na Ostravsku.

Policejní mluvčí zároveň připustil, že vyšetřovatelé prověřuje i možnost, že si muž vypálil kořalku podomácku v černé pálenici - těmi je ostatně moravské Slovácko vyhlášené.

Další muž otrávený pančovaným alkoholem leží v nemocnici ve Znojmě. "Dvaačtyřicetiletého muže z Havířovska k nám převezla sanitka v sobotu. Je v kritickém stavu," řekl mluvčí nemocnice Pavel Jajtner.

Podle mluvčího znojemské nemocnice jsou otravy metylalkoholem velmi vzácné. Největší mimobrněnské zdravotnické zařízení na jihu Moravy se s podobnou diagnózou nesetkalo už řadu let. "Odhaduji, že otrav pančovaným alkoholem je v celé republice v řádech jednotek za rok," dodal mluvčí nemocnice. Zdravotníky proto překvapila informace, že v Česku lze koupit tvrdý a nekolkovaný alkohol v sudech. "Domníváme se, že pacient si přivezl alkohol na Znojemsku ze svého rodiště na severu Moravy. Tady jej vypil a zkolaboval," dodal Jajtner.

Podle jihomoravské policejní mluvčí Anrey Procházkové se oběma otravami metylalkoholem zabývají kriminalisté. "Zatím nevíme, kde oba muži k závadnému pití přišli," řekla.

Metylalkohol, známý také jako methanol, je nejjednodušší alkohol na bázi nearomatického uhlíku. Používá se pro něj též dnes již zastaralý název dřevný líh. Je to bezbarvá, alkoholicky páchnoucí kapalina, neomezeně mísitelná s vodou. Je těkavý, hořlavý a silně jedovatý.

Původně metylakohol vyráběl suchou destilací dřeva, především bukového, přičemž vznikla směs methanolu, kyseliny octové a acetonu.

Hlavním rizikem při intoxikaci methanolem je metabolická acidóza se zvětšeným anionovým oknem. Je způsobena hromaděním kyseliny mravenčí a v pozdější fázi také kyseliny mléčné. Otrávenému se postupně utlumí centrální nervový systém. Dosud neobjasněným mechanismem, pravděpodobně působením kyseliny mravenčí, se poškozuje sítnice, čověk může po požití metylalkoholu kromě jiného zcela a trvale oslepnout.

K časným příznakům otravy patří opilost a ospalost. Po osmi až šesti hodinách se přidávají bolesti hlavy, závratě, kóma, případně křeče. Zřítelnice jsou roztažené, s pomalou nebo žádnou reakcí na světlo. Zrak je zhoršený nebo rozmazaný, může zůstat na úrovni vnímání světla nebo může nastat úplná slepota. V akutní fázi je běžné překrvení čočky. Běžně se vyskytují bolesti břicha, občas akutní zánět slinivky.

Methanol se snadno vstřebává všemi cestami, tedy především z trávicího traktu, vdechováním nebo přes kůži. Již požití čtyř až deseti kubických centimetrů může způsobit trvalou slepotu. Individuální rozdíly ve vnímavosti jsou značné, byla hlášena přežití i po dávkách 500-600 kubických centimetrů. Při hromadné otravě po požití falšovaného vína v roce 1986 v Itálii přitom vědci zjistili, že při hladinách pod 200 miligramů na decimetr krychlový kyseliny mravenčí v moči se nevyvinuly žádné příznaky ani klinické projevy intoxikace.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci