Umístění: Jižní Morava Doprava ÚS zrušil část vyhlášky Lukovan u Brna, vesnice díky ní vybírala mýtné na veřejné silnici

ÚS zrušil část vyhlášky Lukovan u Brna, vesnice díky ní vybírala mýtné na veřejné silnici

auto_ujizdejici_Skoda01Brno, 9. května 2012 (MEDIAFAX) - Ústavní soud ve středu zrušil na návrh ombudsmana Pavla Varvařovského část vyhlášky Obecního úřadu v Lukovanech na Brněnsku, prostřednictvím které vesnice vybírala poplatky za průjezd po silnici z obce k železniční zastávce ve Vysokém Poli. Verdikt vynesl soudce-zpravodaj František Duchoň.

Ombudsman se na Ústavní soud obrátil protože pozemní komunikace s výjimkou dálnic a rychlostních silnic smí podle zákona užívat každý bezplatně. Poplatek za průjezd autem k mostu, stanovený obecně závaznou vyhláškou Lukovan je tak v rozporu se zákonem.

Přestože Ústavní soud vyslal obcím již dříve jasný signál, že místní poplatek za povolení k vjezdu motorovým vozidlem do vybraných míst a částí měst nemůže sloužit jako zástěrka pro zavádění skrytého mýta, Lukovany průjezd částí silnice k mostu zpoplatnily.

Sporný zpoplatněný úsek vede po veřejně přístupné účelové komunikaci, která spojuje Lukovany s železniční zastávkou u Vysokých Popovic. Ze stavebního hlediska jde o čtyři až pět metrů širkou asfaltku s nezpěvněnými krajnicemi.

Starosta Lukovan mýtné hájil s tím, že důvodem pro zavedení zákazu vjezdu byla oprava mostu v obci Vysoké Popovice. Byla sice stanovena a vyznačena oficiální objížďka, která nevedla přes Lukovany, nicméně řidiči přesto obcí projížděli. Za dobu opravy mostu si řidiči údajně zvykli tudy jezdit natolik, že podle názory zastupitelstva přetrvala potřeba omezení provozu na asfaltce i po skončení stavebních prací. Lukovany proto v prosinci 2008 vydaly obecně závaznou vyhlášku, kterou zavedly "poplatek za vjezd s motorovým vozidlem do vybraného místa a části obce".

Ústavní soud dal ve středu ombudsmanovi dílem za pravdu a část sporné obecní vyhlášky zrušil. Dospěl totiž k závěru, že článek 3 obecně závazné vyhlášky, v němž je definováno "vybrané místo" obce Lukovany podléhající poplatku za povolení k vjezdu, je v rozporu se zákonem o místních poplatcích. Naopak podle ÚS sleduje stejný účel, jakého lze dosáhnout prostřednictvím zákona o pozemních komunikacích.

Ústavní soud však podle Františka Duchoně neshledal za nezbytné zrušit obecní vyhlášku jako celek, tak jak navrhoval ombudsman. "Obec Lukovany je oprávněna k regulaci místního poplatku podle zákona o místních poplatcích. Zpoplatnění části komunikace, jak byla ve zrušeném článku obecně závazné vyhlášky vymezena, ale není způsobilé naplnit zákonem sledovaný účel," vysvětlil ústavní soudce.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci