Velká část dotazovaných (79 %) odkládá peníze tzv. "do slamníku" a nechává si část finanční rezervy v hotovosti doma. Stavební spoření je oblíbeným produktem pro 63 procent Čechů a na spořicí účet odkládá finanční rezervu 52 procent domácností majících nějaké úspory.
Na běžném účtu přitom mají respondenti asi třetinu svých úspor, shodně po 17 procentech pak mají rozloženo na spořicích účtech nebo v hotovosti. Běžného účtu Češi pro účely spoření využívají hlavně kvůli dostupnosti prostředků a snadnosti obsluhy.
"Náš výzkum dále ukázal, že na běžném účtu mají domácnosti uloženu 32 procent úspor, dalších 23 procent na stavebním spoření a 17 procent shodně na spořicích účtech a doma v hotovosti," poznamenal Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR.
"Pro nás je velmi zajímavá a poučná informace o tom, proč Češi v takové míře drží své úspory na běžných účtech. Více než polovina domácností (55 %) uvádí jako hlavní motivaci to, že chtějí mít peníze k dispozici vždy, když je potřebují. Pro osm procent domácností je důvodem jednoduchost obsluhy běžného účtu a šest procent dotazovaných uvedlo, že nechce další účet. Já v těchto důvodech vidím spíše jakousi pohodlnost našich spoluobčanů, kteří jdou tou nejschůdnější cestou. Své úspory by přitom za stejných podmínek jako je dostupnost nebo jednoduchá obslužnost mohli daleko lépe zúročit jinde," radí Vaníček.
Průzkum je součástí projektu ING Bank Svět spoření. Provedla ho společnost TNS AISA na jaře 2012 na vzorku 800 osob rozhodujících o financích v domácnosti.