"Srpen byl poslední měsíc, kdy si ještě někteří čerství absolventi prodloužili prázdniny před vstupem na trh práce, a pravděpodobně i posledním, kdy do letošních statistik pozitivně promluvily sezonní práce. Po zbytek roku čekám růst míry nezaměstnanosti," uvedl Libor Stodola ze společnosti PwC Česká republika. Firmy podle jeho slov své plány na letošní rok už pravděpodobně nepřehodnotí, a tak nepočítá s tím, že by výrazněji vytvářely nová pracovní místa.
Nepříznivou zprávou je podle analytika ČSOB Petra Dufka další úbytek volných pracovních míst. Na jedno volné místo nyní připadá více než jedenáct uchazečů. "Ekonomika setrvává v recesi, a tak obrat k lepšímu může přijít nejdříve až v příštím roce. V mezičase proto musíme počítat s propouštěním ve stavebnictví, v některých průmyslových oborech a službách. Míra nezaměstnanosti se do konce roku může vyšplhat k devíti procentům," odhadl Dufek.
Ani podle analytika skupiny Citfin Tomáše Volfa by se v dalších měsících situace příliš zlepšovat neměla. "Nezaměstnanost by se měla stáčet směrem k devíti procentům. Výhled HDP pro letošek je negativní. Celou věc komplikuje navíc situace v Evropě, kde by se mohla do budoucna snížit poptávka, což by negativně ovlivnilo i naši nezaměstnanost," doplnil analytik Volf.
"V měsících srpnu a září se na úřady práce většinou hlásí noví absolventi škol. Letos se jich v porovnání s minulým rokem přihlásilo výrazně méně, což mohlo míře nezaměstnanosti prozatím pomoci. V září však pravděpodobně uvidíme o něco vyšší tlak na růst nezaměstnanosti právě ze strany čerstvých absolventů," zakončil analytik GE Money Bank Petr Gapko.
V průběhu srpna zůstala míra registrované nezaměstnanosti v České republice na hodnotě 8,3 procenta. Ke konci srpna evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) na svých krajských pobočkách a jejich kontaktních pracovištích celkem 486 693 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 1466 vyšší než na konci předchozího. Na jedno volné pracovní místo v ČR připadalo v průměru více než 11 uchazečů.