Umístění: Jižní Morava Ekonomika Poptávka po průmyslových prostorech zřejmě překoná předkrizový rekord

Poptávka po průmyslových prostorech zřejmě překoná předkrizový rekord

Brno/Praha, 1. listopadu 2013 - Poptávka ve třetím čtvrtletí tohoto roku překonala očekávání a vyšplhala na rekordní úroveň 341 tisíc metrů čtverečních. Za prvních devět měsíců se pronajalo více ploch než ve stejném období rekordního roku 2007. Optimismus na trhu zřejmě povede k tomu, že padne nový rekord.  Poptávka je tvořena zejména stávajícími nájemci, kteří prodlužují své smlouvy a rozšiřují provozy. Téměř třetina poptávky je však tvořena novými projekty. Vyplývá to ze šetření poradenské firmy Cushman & Wakefield.

prumyslova hala

 

“Letos se do konce září pronajalo 814 tisíc metrů čtverečních ploch pro logistické a průmyslové využití. Přitom za celý rok 2007 to bylo 864 tisíc. Očekáváme, že toto číslo bude překonáno,” říká Jaroslav Kaizr, vedoucí pronájmu průmyslových ploch v Cushman & Wakefield.

Dobré tempo si tento rok drží také nová výstavba. Za prvních devět měsíců se postavilo téměř 200 tisíc metrů čtverečních z toho ve třetím čtvrtletí více než 102 tisíc metrů. “Oproti třetímu čtvrtletí roku 2012 se nová výstavba zdvojnásobila, ve srovnání s rokem 2007 však stále pokulhává. Nízký objem nové výstavby tak v některých lokalitách již vede k omezené nabídce a tím pádem k tlaku na růst nájemného,” uvádí Jaroslav Kaizr.
Nová výstavba zatím nestačí tempu poptávky, proto podíl volných ploch se již od začátku roku drží pod úrovní 7% a ke konci třetího čtvrtletí dosáhl úrovně 6,9 procent (6,8 procent ke konci druhého čtvrtletí).

„Developeři staví nové prostory na spekulaci jen v omezené míře a dá se tedy očekávat, že podíl volných ploch bude nadále stagnovat na úrovni pod 7%. Tato dlouhodobě nízká nepronajatost již vede ke změně tržního sentimentu z trhu nájemců na trh pronajímatelů – což znamená, že sílí vyjednávací pozice pronajímatelů,“ komentuje Kaizr.

„V průběhu prázdnin trh průmyslových nemovitostí zvolnil své tempo a nárůst nových poptávek se zpomalil, Z jistotou již můžeme říci, že rok 2013 bude jedním z nejlepších roků v historii českého trhu s průmyslovými nemovitostmi a pokud v následujícím období nedojde k nepředpokládaným šokům, očekáváme přelití této pozitivní nálady z nájemního trhu i na trh s pozemky a na trh investiční. První známky oživení již spatřujeme,“ dodává Jaroslav Kaizr.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci