Umístění: Jižní Morava

EG.D zrychluje připojování OZE, letis jich přibylo do sítě přes 16 500

dum strecha solarni panelBrno, 13. července 2023 – Solární boom, který v České republice od loňského roku evidujeme, zatím nepolevuje ani letos. Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, eviduje za první pololetí letošního roku více než 19 000 žádostí o připojení solárního zdroje do sítě a zároveň zrychluje konečné připojování výroben do distribuční soustavy. Od ledna do konce června připojila více než 16 500 obnovitelných zdrojů, což je o 5 000 více než za celý minulý rok.

Jihomoravský kraj a město Brno jsou Evropským podnikatelským regionem 2024

podnikatel lide-businessBrno/Brusel, 7. července 2023 - Jihomoravský kraj a město Brno získaly prestižní ocenění European Entrepreneurial Region 2024. Staly se tak prvním nositelem tohoto titulu z České republiky. Evropský výbor regionů ocenil především dlouhodobou strategii podpory podnikání a inovací v regionu a z ní vyplývající aktuální aktivity směřující k větší odolnosti, udržitelnosti a digitalizaci firem.

McDonald’s otevřel novou pobočku ve Znojmě

mc donalds znojmo foto jiri solcZnojmo, 3. července 2023 - Koncem června se poprvé otevřely dveře nové pobočky řetězce McDonald’s ve Znojmě. Zákazníci se mohou těšit nejen na udržitelnější koncept restaurace, ale také na plnou snídaňovou a klasickou produktovou nabídku včetně služeb kavárny McCafé a obsluhy přímo u stolu. Krom příjemného posezení uvnitř na celkem 89 místech, nabídne pobočka v Dobšické ulici také 76 dalších míst na zahrádce, chybět nebude ani McDrive, digitální hry pro děti a venkovní playland.

Dětské prohlídky jeskyně Výpustek budou o prázdninách každou středu a sobotu

jeskyne krapnik stalaktitKřtiny, 3. července 2023 – Medvěd Bruno bude i letos o letních prázdninách provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti.

Jižní Moravu budou brázdit další nové moderní vlaky

smlouva podpis vlaky jizni moravaBrno, 3. července 2023 - Provozní soubor JIH už má vybraného nového dopravce – společnost Arriva vlaky, která nasadí na jihu Moravy 13 nízkopodlažních jednotek s klimatizací. Dopravce Arriva podepsal s Jihomoravským kraje v úterý 27. června smlouvu na zajištění provozu vlaků. Cestující začne přepravovat od prosincové změny jízdních řádů 2024. V jižní části regionu, kam spadají například linky S8 Břeclav – Znojmo (v letním období také rekreační spěšný vlak Brno – Břeclav – Znojmo – Šatov), S52 Zaječí – Hodonín, S91 Hodonín – Veselí nad Moravou – Vrbovce (v případě dohody se slovenským ministerstvem dopravy až do Myjavy), tak kraj od nového dopravce očekává lepší standard pro cestující.

Jihomoravský kraj rozjíždí další kolo kotlíkových dotací

drevo kotel kotlikBrno, 3. července 2023 - Až 130 tisíc korun k pořízení kotle na biomasu nebo až 180 tisíc na pořízení tepelného čerpadla. Jihomoravský kraj připravuje vyhlášení nového kola takzvaných kotlíkových dotací. Informoval o tom náměstek hejtmana Jan Zámečník. „V tomto kole máme připraveno více než 63 milionů korun. Předpokládáme, že takto vyměníme přibližně 395 nevyhovujících zdrojů vytápění. Vyhlášení krajské výzvy plánujeme na 30. června, samotný sběr žádostí se rozběhne letos 1. srpna. O dotaci budou moct zájemci žádat až do konce srpna 2024,“ uvedl podrobnosti náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Letovická nemocnice představila další dvě opravená oddělení

nemocnice letovice rekonstrukce-jmkLetovice, 30. června 2023 - Lepší komfort pro pacienty i pro personál zdravotnického zařízení – v Nemocnici Letovice 29. června) slavnostně otevřeli nově zrekonstruované prostory. Radikálních úprav doznala konkrétně lůžková oddělení B a C následné péče. „Tato oddělení už rekonstrukci opravdu potřebovala. Zvyšuje se komfort jak pro pacienty, tak pro personál v zázemí. Práce vyšly celkem na 35,6 milionů a kraj nemocnici přispěl 28 milionů,“ řekl hejtman Jan Grolich.

Discont Action otevírá druhou prodejnu v Jihomoravském kraji, tentokrát v Blansku

action blansko foto promoBlansko, 30. června 2023 - Action, nejrychleji rostoucí evropský diskontní řetězec s nepotravinovým zbožím, pokračuje v expanzi napříč Českou republikou. Ve čtvrtek 29. června zahájil provoz svojí druhé prodejny v Jihomoravském kraji, konkrétně v Blansku. Ta se zároveň stane celkově 49. tuzemskou pobočkou Action.

Punkevní jeskyně si připomínají již 90 let s podzemní plavbou v současné podobě

jeskyne jezeroBlansko, 30. června 2023 – Již devadesát let se mohou návštěvníci oblíbených Punkevních jeskyní v Moravském krasu na Blanensku kochat podzemní plavbou na motorových lodích v současné délce a podobě. Nejprve projdou „suchou nohou“ krápníkovými dómy na dno propasti Macochy a poté se dostanou k podzemnímu přístavišti, ze kterého plují 450 metrů po ponorné řece Punkvě, s mezizastávkou ve zdobném Masarykově dómu, až přes vývěr Punkvy do přístaviště na povrchu v Pustém žlebu.

Před prodejem i koupí si nemovitosti si ji nechte prověřit, zabráníte problémům

Jan Tajovsky proverena nemovitost 3Brno, 30. června 2023 - Pokud prodáváte dům, umíte potenciálnímu kupujícímu dokázat, že je váš dům po všech stránkách v pořádku? Vyznáte se ve stavebních konstrukcích natolik, abyste mohli garantovat, že je například i po statické stránce budova bez chyby? A pokud dům kupujete, poznáte na první pohled, že je fasáda správně zateplená? Či umíte odhadnout, zda je pod omítkou zeď z nových cihel, nebo naopak zeď původní?

Strana 7 z 546