Umístění: Jižní Morava

Ve Slavkově a Bučovicích vznikly moderní výjezdové základny pro záchranáře

sanitka interierBučovice, 4. října 2023 – Po roce a čtvrt od zahájení stavby už jihomoravští záchranáři v Bučovicích a Slavkově u Brna využívají nové moderní výjezdové základny. Celkové výdaje na základnu v Bučovicích dosahují 81,8 milionů korun, v nedalekém Slavkově 48,5 milionu korun.

Schváleno: Znojmo má strategický plán do roku 2030

znojmo strategicky plan mestaZnojmo, 30. září 2023 - Znojmo má nový základní rozvojový dokument, který stanovuje priority Znojma na nadcházející období. Strategický plán rozvoje města 2024 - 2030 schválili zastupitelé na svém zářijovém zasedání. Strategický plán na jedné straně pojmenovává silné a slabé stránky Znojma a i na základě těch vytyčuje základní ideové vize seskupené do 5 zastřešujících pilířů: strategické řízení, participace a majetek města; urbanismus, územní rozvoj a životní prostředí; doprava a infrastruktura; sociální oblast, bezpečnost, vzdělávání a zaměstnanost; kultura, sport, volnočasové aktivity a cestovní ruch.

Kraj navrhuje spravedlivější rozdělení daní, získat by mohl až 1,5 miliardy ročně

czk bankovky tisicikorunyBrno, 29. září 2023 - O spravedlivější rozdělení peněz z daní usilují zastupitelé Jihomoravského kraje. Na svém posledním zářijovém zasedání jednohlasně schválili zákonodárnou iniciativu Jihomoravského kraje ve věci změny rozpočtového určení daní (RUD) pro kraje. Novela zákona by Jihomoravskému kraji přinesla v porovnání se skutečností roku 2022 navýšení příjmů do rozpočtu o 1,46 miliard korun.

Kraj zřídil tým na vzdělávání sociálních pracovníků a péči o duševní zdraví

psychiatricka-peceBrno, 28. září 2023 - Jihomoravský kraj bude více dbát na vzdělávání pracovníků v sociálních službách a současně prohloubí práci na tématech duševního zdraví. Zřídil trojčlenný tým pracovníků, kteří se budou oblasti věnovat. Oznámili to krajští radní Jana Leitnerová a Karel Jurka. Náplní práce nově zřízeného týmu, který bude působit při VIM - Vzdělávacím institutu pro Moravu, je pořádání vzdělávacích seminářů, koordinace souvisejících aktivit a profesní rozvoj pracovníků v sociálních službách.

Pavel s Grolichem řešili největší problémy Jihomoravského kraje

prezident pavel hejtman grolich zdroj jmkBrno, 27. září 2023 - O inovacích, školství, možném propojení Dyje s Dunajem, ale také o rozpočtovém určení daní, strukturálně zatížených regionech nebo nedostatečné dopravní infrastruktuře na jihu Moravy. Prezident Petr Pavel spolu s první dámou Evou Pavlovou zavítal na jižní Moravu a jeho první kroky mířily do sídla krajského úřadu, kde v úterý 26. září 2023 o uvedených tématech debatoval s hejtmanem Janem Grolichem a dalšími představiteli kraje.

Druhý ročník soutěže Cena za krajinu zná své vítěze

sudomerice vesnice roku jmkBrno, 27. září 2023 - Opatření v krajině, která dávají smysl. Ze slavnostního vyhlášení vítězů soutěže Jihomoravského kraje Cena za krajinu 2023 si 25. září nejvyšší cenu odnesli zástupci obce Šumice – šek ve výši 100 tisíc korun za komplexní projekt „Založení biocenter a biokoridorů na katastrálním území Šumice“. Cílem soutěže, do které mohli obce, zemědělci, soukromé společnosti, ale i jednotlivci své projekty hlásit od března do dubna letošního roku, je vyzdvihovat příklady dobré praxe v oblasti adaptací na klimatickou změnu a ocenit ty, kteří se o naši krajinu starají. Vítěze letos odborná porota vybírala z 26 přihlášených projektů.

V Zoo Hodonín se v sobotu uskuteční Den zdraví

den zdravi hodoninHodonín, 27. září 2023 – Zdravotní pojišťovna RBP připravila pro stávající i nové pojištěnce den plný zábavy a preventivních prohlídek v jedinečné atmosféře hodonínské zoo. Den zdraví se uskuteční v sobotu 30. 9. 2023 od 9 do 17 hodin, zájemci budou moci podstoupit celou řadu vyšetření a na děti tu čekají soutěže. Vstup i zdravotní měření mají všichni pojištěnci RBP zdarma.

V Adamově mají nový lesopark, vznikl ve spolupráci se Školním lesním podnikem

adamov lesopark zdroj mendeluAdamov, 25. září 2023 - Město Adamov veřejnosti představilo po třech letech prací nové relaxační místo s hracími i vzdělávacími prvky – Pohádkový lesopark. Vznikl na území bývalé skládky, v sousedství adamovského sídliště Ptačina. Pozemky Mendelovy univerzity, na nichž se lesopark rozkládá, univerzita městu bezúplatně pronajala. Její Školní lesní podnik Křtiny (ŠLP Křtiny), který v univerzitních lesích hospodaří, navíc Adamovu pro účely lesoparku věnoval kmeny a řezivo v objemu 120 tisíc korun.

Stavba obchvatu Čebína se blíží ke svému konci

obchvat cebina ilustracniČebín, 12. září 2023 - Od října čekají řidiče projíždějící Čebínem v souvislosti se stavbou silnice II/385 změny v organizaci dopravy. Pokud půjde vše podle plánu a podaří se získat příslušná povolení, doprava bude nejpozději od 4. října 2023 přesměrována ze stávající silnice, která vede přes obec, na nový obchvat. Bude se jezdit pouze v přímém směru, a budou uzavřeny sjezdy do Čebína, jak z kruhového objezdu, tak z úrovňové křižovatky u Hradčan.

Na tradiční farmářské trhy zamiřte i letos do Újezdu u Brna

farmarske trhy ovoce zeleninaBrno, 12. září 2023 - V sobotu 16. září uspořádá Újezd u Brna Farmářské trhy, které tradičně patří do pravidelně připravovaných akcí Kulturně školské komise ve spolupráci s městem. Příprava trhů začíná s několikaměsíčním předstihem a je organizačně poměrně náročná. V minulosti se nám dařilo každoročně rozšiřovat nabídku regionálních potravin například o vynikající domácí paštiky a další oblíbené pochutiny. Své produkty zde prezentuje mnoho místních drobných živnostníků.

Strana 4 z 546