Umístění: Jižní Morava

Vodárenské objekty se mimořádně otevřou i veřejnosti

vodovodni potrubi ventilyBrno, 13. června 2023 – Chcete se podívat, jak se upravuje surová voda na to, abychom ji mohli pít? Zajímá Vás, co vše musíme udělat s odpadní vodou, než ji vypustíme zpět do přírody. Pokud ano, pak přijměte naše pozvání na již tradiční Dny otevřených dveří na vodárenských objektech, které se uskuteční v pátek 16. června. Zavítat můžete na řadu zajímavých vodárenských objektů, které provozuje VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s., jak v Jihomoravském kraji, tak i v Kraji Vysočina.

Trojdílný festival regionálních chutí láká nejen na gastronomii, ale i na skvělou hudbu

festival chuti gastronomieBrno, 13. června 2023 - Regionální pochutiny a k tomu produkce známých hudebních interpretů: jestli vám dává toto spojení smysl, neváhejte. Navštivte Miroslav, Letovice a Veselí nad Moravou, které budou v průběhu léta hostit celodenní slavnosti zasvěcené regionálnímu jídlu a pití. Festivaly plné chutí v průběhu léta postupně v Miroslavi (17. 6.), Letovicích (12. 8.) a ve Veselí nad Moravou (28. 9.) nabídnou širokou paletu producentů i restaurací, které zapojují regionální potraviny do své nabídky. Přitom každé město připravilo úplně jiné menu.

ALZHEIMER HOME přebírá sociální zařízení Skupiny B. Braun ve Slavkově u Brna

B.Braun Omnia Slavkov u Brna Dialyza ambulance rehabilitace B. Braun Domov s usmevem nove pod AHSlavkov u Brna, 8. června 2023 – Domov s úsměvem B. Braun Omnia ve Slavkově u Brna se od 1. června stane součástí domovů ALZHEIMER HOME ze skupiny Penta Hospitals. Ta je s téměř třemi tisíci lůžky a třiceti domovy, největším poskytovatelem sociálních služeb v České republice.

Čebín získá 38 milionů na výstavbu II. stupně ZŠ a moderních učeben

230217 KK CebinCAM AUS 2Čebín, 5. června 2023 – Před dvěma týdny obdržela Obec Čebín radostnou zprávu a to sdělení agentury, která pro ni zpracovávala žádost o dotaci, že u žádosti o podporu u projektu s názvem ZŠ Čebín - Zlepšení kvality a dostupnosti vzdělávání bylo ukončeno hodnocení a byla doporučena k financování. Celková cena dotace je 38 408 616,11 korun.

Ve Vískách u Boskovic nahradil Jednotu obecní obchod

obchod kosik potravinyVísky, 23. května 2023 – Jednota Boskovice uzavřeli svoji prodejnu v obci Vísky na Blanensku na konci minulého roku. Vedení Vísek se rozhodlo budovu prodejny odkoupit a 27. února otevřela Obecní obchod Vísky. Pro snížení nákladů a prodloužení prodejní doby připravují odpolední bezobslužný provoz, který zahájí v červnu tohoto roku.

Začíná sezóna výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách

Partnerstvi-o-p-s Majove-putovani-okolim-Modrych-Hor 2Brno, 14. května 2023 – Předposlední dubnový víkend se uskutečnil první výlet Na kole vinohrady Uherskohradišťska a rozjela se tak další sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách. Návštěvníci se díky nim dostanou do různých koutů jižní Moravy a na výletě svěžími vinohrady i malebnými sklepními uličkami poznají místní kulturu a folklor. Celý seriál akcí koordinuje Partnerství, o.p.s., která také 6 z celkových 11 výletů přímo organizuje. Prvním z nich bude o víkendu 20. května Májové putování okolím Modrých Hor.

EU poskytne desítky milionů euro na přeshraniční spolupráci mezi regiony

vlajka eu flagBrno, 12. května 2023 - Na projekty v oblasti životního prostředí, kultury a cestovního ruchu nebo například na rozvoj občanské společnosti. Přeshraniční program INTERREG Slovensko – Česko v závěru dubna vyhlásil trojici nových výzev na předkládání projektových žádostí na projekty v období 2021 až 2027.

Zřícenina hradu Cornštejna opět ožívá

hrad cornstejn letecka fotografieZnojmo, 4. května 2023 – Brány zříceniny hradu Cornštejna u Bítova se otevřely poslední dubnový víkend, kdy vstoupí na nádvoří první návštěvníci letošního roku. V nové sezóně si Jihomoravské muzeum ve Znojmě, které zříceninu spravuje, připravilo několik novinek. V květnu bude zřícenina hradu otevřena o víkendech i ve dnech státních svátků 1. a 8. 5., od 29. května do 1. října pak denně od 9 do 17 hodin. Návštěvníci si mohou zříceninu hradu prohlédnout s průvodcem, nebo individuálně vlastním tempem.

Jihomoravský kraj navyšuje podporu rozvoje venkova

panorama palava venkov jizni moravaBrno, 28. dubna 2023 - Částka 275 tisíc korun na půdní vestavbu základní školy v Jabloňanech, stejná suma na opravu sokolovny v Deštné, 112 tisíc na pořízení vybavení do volnočasového centra ve Štěchově, 50 tisíc na obnovu obecní knihovny v Chvalkovicích nebo 85 tisíc na opravu hřbitova v Korolupech. To je jen několik příkladů z téměř 300 obcí, svazků obcí a místních akčních skupin (MAS) kraje, které letos obdrží příspěvek z dotačního programu určeného na podporu rozvoje venkova v Jihomoravském kraji. Ve čtvrtek 27. dubna rozdělení dotací obcím odsouhlasilo krajské zastupitelstvo.

Slavkov u Brna a okolní obce uvažují o zřízení svazkové školy

slavkov vizualizace skoly zdroj Brno, 24. dubna 2023 – Na Slavkovsku hledají řešení, jak zvýšit kapacity základních škol. Společně v Dobrovolném svazku obcí Dr. Václava Kounice (DSO), který čítá město Slavkov a okolní vesnice, hodlají postavit a provozovat svazkovou základní školu pro 540 dětí. V roce 2021 byl založen Dobrovolný svazek obcí Dr. Václava Kounice. Cílem DSO je postavit a provozovat svazkovou základní školu. Obce DSO nyní investují desítky milionů korun do projektu, který vzešel z architektonické soutěže. Chtějí žádat o dotaci MŠMT na výstavby svazkových škol. Kvůli nedobré situaci státních financí byl tento dotační program pozastaven.

Strana 9 z 546