Umístění: Jižní Morava

ZŠ Otevřená v Žebětíně se rozšíří o sedm tříd

dite skola skolka trida ucitel lavideBrno, 18. dubna 2023 – Vedení MČ Brno-Žebětín chystá rozšíření tamní základní školy. Ta z kapacitních důvodů potřebuje přístavbu nového pavilonu. Situaci vyřeší projekt za 80 milionů korun, který z větší části pokryje dotace. Žáci ji budou moct navštěvovat od září 2025. Městská část již rok chystá přístavbu nového pavilonu o 7 třídách, tak aby žebětínská škola měla 27 kmenových tříd, vždy 3 třídy na jeden ročník. Už pátým rokem nastupují 3 první třídy, a proto se z kapacitních důvodů v letošním musí 3 třídy vrátit zpět do staré budovy školy na Křivánkově náměstí, kde je v současné době ZUŠ Františka Jílka.

Nová aplikace Masarykovy univerzity odhaluje nebezpečná místa na českých silnicích

dopravni nehoda automobilBrno, 18. dubna 2023 - Nový software vyvinutý vědci z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity dokáže najít místa častých vážných dopravních nehod. Usnadní tak práci především policistům, kteří budou moci problematické úseky snáze identifikovat a přesněji zacílit potřebná opatření.

Euroregion Pomoraví bude spolupracovat s Dolním Rakouskem

spoluprace potreseni rukamaBrno, 11. dubna 2023 - Chránit přírodu, bojovat s klimatickou změnou, rozvíjet cestovní ruch, vzdělávání a spolupracovat například v oblasti dopravy, kultury, sportu, zdravotnictví či sociální – to jsou hlavní cíle spolupráce mezi jižní Moravou a Dolním Rakouskem. Zájem o přeshraniční kooperaci stvrdili svými podpisy představitelé Euroregionu Pomoraví, sdružuje obce a města na jižní Moravě, a Zemského spolku Euroregion Weinviertel v Dolním Rakousku v úterý 11. dubna v Zistersdorfu.

Festival otevřených sklepů bude v dubnu na Mikulovsku

vino vinobrani vinice jizni morava poleMikulov, 11. dubna 2023 –Jarní Festival otevřených sklepů se uskuteční ve dnech 22. a 23. dubna v Mikulově a ve vinařských obcích Březí a Dolní Dunajovice. Sklepy otevře 33 vinařství, která k degustaci nabídnou více jak 300 vín, mezi nimi i Vinařství Kadrnka, absolutní vítěz soutěže Vinařství roku 2022. Pořadatel již tradičně zajišťuje kyvadlovou dopravu a festivalové balíčky včetně ubytování. Návštěvníci si mohou na trase mezi sklepy prohlédnout i dvě desítky místních památek.

V obcích postižených tornádem dokončila společnost EG.D práce na nové síti

sloupy eg.d po tornaduHodonín, 11. dubna 2023 - Distribuční společnost EG.D, která patří do skupiny E.ON, dokončila začátkem dubna více než rok a půl trvající obnovu elektrické sítě na všech napěťových hladinách v obcích na jihu Moravy, které v červnu 2021 postihlo tornádo. To jen na elektrickém vedení způsobilo škody za více než 100 milionů korun a zničilo desítky kilometrů distribuční sítě.

Kraj schválil dotace na boj proti suchu za téměř 15 milionů

sucha krajina hlinaBrno, 6. dubna 2023 - Vznik vodního biotopu, obnova větrolamu, ošetření stromů v zámeckém parku a mnoho dalších. V prvním kole dotačního programu „Podpora adaptačních opatření na změnu klimatu v roce 2023“ se sešlo 151 žádostí. Krajští radní na své středeční schůzi schválili 148 žádostí v celkové výši 14,8 milionu korun, napříč šesti tituly dotačního programu. Tři vyřadili z důvodu nesplnění podmínek.

Jihomoravský kraj vypsal zakázku na stavbu Sanatoria Pálava pro 216 pacientů

thermal pasohlavky zdroj-jmkBrno, 6. března 2023 - Mimořádnou investici výstavby Sanatoria Pálava za 1 miliardu korun odstartovala Rada Jihomoravského kraje. Na svém jednání posledním odsouhlasila vypsání veřejné zakázky na stavební práce, jejichž součástí je i projektová dokumentace včetně 3D modelu skutečného provedení. Zpracování projektové dokumentace i výstavba Sanatoria bude probíhat za využití metody BIM (Building Information Management).

Školní lesní podnik znovu otevírá turistické trasy v Moravském krasu i u Soběšic

les mendelu otevreny sobesiceBrno, 5. dubna 2023 - Na dočasně uzavřené trasy v Josefovském údolí v Moravském krasu se od dubna vrátí turisté. Jde o trasy vedoucí k Býčí skále i k jeskyni Výpustek. Stejně tak se návštěvníci vrátí i na Pěšinu Karla Morávka u Soběšic. Na obou lokalitách bylo nutné některé stromy odstranit kvůli jejich špatnému stavu, který způsobilo extrémní sucho v posledních letech. Navíc místo jedné z donedávna uzavřených tras v Moravském krasu navrhují lesníci trasu novou.

Mezi Blanskem a Adamovem vznikne nová cyklostezka

rodina cyklostezkaBrno, 31. března 2023 - Od ČKD v Blansku souběžně s motoristy frekventovanou silnicí II tř. 379 až po odbočku pod Novým hradem u Adamova vznikne nová cyklostezka. Zadávací řízení na příslušnou projektovou dokumentaci pro stavební povolení schválili krajští radní a v těchto dnech byl záměr zveřejněn v Evropském věstníku veřejných zakázek.

V Čebíně je nově k dispozici automatizovaný externí defibrilátor

srdce telo clovekČebín, 31. března 2023 – V obci Čebín je od března instalován plně funkční automatizovaný externí defibrilátor, tzv. AED. Je umístěn na návsi u vchodu do obecního úřadu v bezpečnostním zeleném boxu. Je přístupný komukoli 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Strana 10 z 546