Umístění: Jižní Morava

Celostátní bezpečností kampaň připomíná 238 obětí loňských nehod na železnici

nehoda auto kolejeBrno, 26. října 2023 – Společná iniciativa za bezpečnost v blízkosti kolejí – Správa železnic, České dráhy a Drážní úřad – spouští pod záštitou Ministerstva dopravy celostátní mediální kampaň upozorňující na tragické následky nepozornosti, riskování a nerespektování pravidel na železnici. Kampaň využívá prázdné židle jako symbol ztráty blízkých, kterou už nelze zvrátit. Hlavní tváří kampaně je herečka Linda Rybová.

Po spravedlivém rozdělení daní volá už šest krajů

penize czk bankovkyBrno/Liberec, 23. října 2023 – Zástupci šesti krajů předali dnes do podatelny poslanecké sněmovny návrh na změnu rozpočtového určení daní (RUD). Hejtmanka a pět hejtmanů vytvořili iniciativu “Férové financování krajů”, která nesouhlasí se stávajícím zněním zákona č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní. Společně upozorňují na nedostatky stávající právní úpravy.

57 % nehod v Jihomoravském kraji je zaviněno nesprávným způsobem jízdy řidičů

dopravni nehoda autoBrno, 17. října 2023 – Největší podíl na příčinách dopravních nehod v Jihomoravském kraji – 56,81 % – mají samotní řidiči, a to konkrétně způsobem jízdy, jakým se pohybují v tamním silně frekventovaném provozu. Podíl nehod zaviněných nesprávným způsobem jízdy řidičů je v Jihomoravském kraji po Praze a Jihočeském kraji třetí nejvyšší v rámci České republiky.

Děti v Chersonu a Dnipru získají polohovací lůžka ze Znojma

polohovaci luzka dnipro foto jmkZnojmo, 17. října 2023 - Celkem 238 nemocničních lůžek různých typů posílá darem Jihomoravský kraj ve spolupráci s Pamětí národa do čtyř nemocnic v Chersonské oblasti a Dnipru. Náklad ve dvou dnech odveze ze znojemské nemocnice 9 kamionů. První várka se vydala na cestu v úterý 17. října, o týden později bude do jižní a jihovýchodní oblasti Ukrajiny, která je stále pravidelně ostřelovaná ruskými raketami, odvezen zbytek postelí.

EG.D dokončila kompletní rekonstrukci rozvodny v Sokolnicích

egd sokolnice rozvodnaSokolnice, 17. října 2023 – Zajistit ještě větší bezpečnost a spolehlivost dodávek elektrického proudu a umožnit další rozvoj distribuční soustavy nejen na Brněnsku pomůže kompletně zrekonstruovaná rozvodna 110 kV v Sokolnicích u Brna. Distribuční společnost EG.D, která patří do skupiny E.ON, investovala do úplné revitalizace 226 milionů korun a dokončila ji po pěti letech v polovině října.

Želešice, Modřice a Rebešovice propojí nová cyklostezka

cyklostezka kolobezka parBrno, 11. října 2023 - Nová cyklostezka v délce přes 3,6 kilometru propojí Želešice, Modřice a Rebešovice na Brněnsku. "Půjde o stavbu nové komunikace v prostředí nezpevněných lesních a polních cest. „Vznikne tak zcela nová liniová stavba. Předpokládáme, že celkové náklady projektu dosáhnou částky 51,5 milionu korun,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník. Kraj hodlá na vybudování cyklostezky využít především evropské prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Jihomoravský kraj dá obcím další peníze na čističky a kanalizaci

kapka cista vodaBrno, 11. října 2023 - Například záměr obce Prusy-Boškůvky nebo navýšení kapacity čistírny odpadních vod v Dolních Dunajovicích – nejen tyto projekty se podaří realizovat pomocí 23 milionů korun, které navíc Jihomoravský kraj uvolnil na vodní hospodářství ze svého rozpočtu. Na své schůzi takto rozhodli krajští radní. Definitivně záměr musí schválit ještě zastupitelstvo začátkem listopadu.

Krajská kampaň podpoří duševní zdraví mladých

psychiatrie brnoBrno, 10. října 2023 – Kampaň s ústřední myšlenkou, že duševní zdraví je stejně tak důležitý jako to fyzický startuje na jižní Moravě. Komunikace na sociálních sítích a webu bude pomáhat se zvládnutím problémů v oblasti duševního zdraví. Právě na 10. října letos připadá Světový den duševního zdraví, a proto při této příležitosti představili zástupci Jihomoravského kraje a Vzdělávacího institutu pro Moravu novou kampaň, která s heslem hlava plná těžkejch myšlenek míří na populaci ve věku 10 až 20 let.

Práce na obchvatu Čebína jsou v další fázi, pozor na dopravní omezení

cebin obchvat foto jmkČebín, 5. října 2023 - Na začátku října spustila SÚS JMK část nově vybudované komunikace, která je hlavní tepnou budoucího obchvatu Čebína. Pro kraj jde o největší investici do nové silnice v historii. Do konce roku musí počítat řidiči s omezením.

Jihomoravský kraj plánuje zvýšit počet lyceí

J. Nantl K. Jurka H. Nespěšný skoly lycea zdroj JMKBrno, 4. října 2023 - Nový dlouhodobý záměr z dílny MŠMT výrazně usnadní vznik nových všeobecných oborů. Využije toho Jihomoravský kraj, který má v plánu zakládat řadu nových lycejních oborů. Plány představili Jiří Nantl a Karel Jurka. Dlouhodobý záměr vzdělávání ČR je koncepční dokument, který mimo jiné stanoví pravidla vzniku oborů a jejich ukotvení. Jedná se o závazný materiál mimo jiné pro kraje, které jsou zřizovateli středních škol. Nový dlouhodobý záměr bude platný na roky 2023 až 2027 a přinese řadu pozitivních změn.

Strana 3 z 546