"Úspěch v krajských volbách je pro nás otázkou života a další budoucnosti," řekl lidovecký předseda. Dodal, že strana po prohraných parlamentních volbách propustila šedesát procent zaměstnanců a funguje jen s minimálním aparátem. Měsíčně tak šetří asi milion korun a během letošního roku by měla dokázat splatit 13 milionů korun, plnou třetinu všech dluhů, které tradiční partaj má.
"Ze 100 procent jsme závislí na příspěvcích od státu. Máme 46 mandátů krajských zastupitelů, plnou třetinu na jižní Moravy. Úspěch v krajských volbách je pro nás doslova existenční záležitostí. Potřebujeme obhájit pozice nejméně padesáti krajských zastupitelů a dva senátorské posty," řekl Bělobrádek.
Novou doktrínou strany by měla být kultura zodpovědnosti a etika solidarity, která podle lidoveckého šéfa v Česku chybí. "Chceme se důrazně přihlásit k principu odpovědné solidarity. Podpoříme ty, kdo jsou schopni se odpovědně postarat o své životy a zároveň jsou ochotni podělit se s druhými," řekl Belobrádek. Současnou neoliberální politiku vlády označil za příliš asociální, bez principů solidarity.
Na krajské úrovni se chtějí lidovci zabývat zejména školstvím, zdravotnictvím a sociálními službami. "Na Moravě půjdeme do krajských voleb samostatně, v Plzeňském a Královéhradeckém kraji postavíme středopravé uskupení," řekl.
Po francouzském vzoru dostaly regiony při přípravě voleb volnou ruku. "Nebudeme z Prahy diktovat, co mají v regionech dělat," řekl Bělobrádek.
Strana diskutuje také o změně názvu. Názory se liší. Bělobrádek proto vypracoval argumentář, ke kterému se budou lidé na místních konferencích vyjadřovat. "K případné změně sáhneme ale až po krajských volbách," řekl.