Piňos se rozhodl odstoupit kvůli případu sodovkárny v Tečovicích. "Kauza by mohla být spojovaná s velmi dobrým jménem Vyškova. Celá věc se přitom stala před pěti lety a starostou jsem přes rok. Nechci, aby tím trpělo město nebo strana ČSSD, a proto jsem se rozhodl k rezignaci," vysvětlil Piňos. Dodal však, že se s vyškovským klubem ČSSD domluvil, že jakmile případ projedná soud, pokud dopadne v Piňosův prospěch, může se vrátit do funkce zpět. "Bude to ale trvat měsíce. Zatím se asi dohodneme, že bude starostou opět člen ČSSD, který v případě mého návratu ihned odstoupí," řekl Piňos.
Toho k rezignaci vyzval opoziční zastupitel Jiří Krutílek (VV). "Vyzývá mě k odstoupení, ale sám káže vodu a pije víno. Ať vznese stejný návrh ke svému guru Vítu Bártovi, který je v podobné situaci, když čelí obvinění," sdělil Pińos.
Podle něj si případ od vyšetřovatelů převzal státní zástupce. "Zatím však žádné oficiální vyjádření v rukách nemám," doplnil. "Vyšetřování jsme ukončili," sdělil brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb. Případ dostalo státní zastupitelství.
Jihomoravská kriminálka již v létě loňského roku obvinila dva členy představenstva z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Jedním z obviněných je právě Piňos "Sedmačtyřicetiletému a dvaasedmdesátiletému muži, kteří svým jednáním způsobili škodu přesahující šest milionů korun, hrozí až osmileté vězení," informovala již dříve krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.
Obvinění vzniklo kvůli údajně nevýhodnému prodeji tečovické sodovkárny. Ta byla dlouhodobě ztrátová, a tak představenstvo společnosti po souhlasu jednoho z akcionářů mělo za úkol sodovkárnu prodat. Ne však pod nižší cenou než 5,5 milionu korun.
Veřejná soutěž byla vypsána v lednu letošního roku s tím, že v propozicích bylo jasně uvedeno, že předmětem prodeje nejsou zásoby sodovkárny, sirupy, cukr a rozpracovaná výroba ani obalové materiály.
Následně uzavřená smlouva s kupujícím byla podle policie pro prodávajícího nevýhodná. "Prodejce se totiž zavázal k tomu, že prodá i zásoby surovin potřebných pro výrobu nealkoholických nápojů, obalový materiál a ochranné známky," řekla policejní mluvčí s tím, že kupující měl navíc peníze uhradit dva dny před podpisem smlouvy, což nedodržel. Zaplatil jen půl milionu korun, zbytek dosud neuhradil.
"Prodejce se navíc zcela nesmyslně zavázal k tomu, že bude platit smluvní pokutu ve výši desetiny procenta z kupní ceny za každý den prodlení, pokud by kupujícímu řádně nepředal veškerý majetek. Přitom majetek, který se prodávající zavázal předat, se v areálu sodovkárny vůbec nenacházel," řekla Vedrová.
Kriminalisté podle policejní mluvčí tedy zjistili, že prodávající společnost se tak dobrovolně zavázala k sankčnímu plnění, o kterém dopředu věděla, že nevyhnutelně nastane.