"Máme akutní a dlouhodobý nedostatek zedníků, klempířů nebo kominíků. Na druhé straně plní chodby pracovních úřadů velké množství nepotřebných automechaniků, kuchařů, číšníků nebo kadeřnic," řekl Janda.
Praktickým potřebám zároveň podle Jandy neodpovídají ani kapacity středních škol. Jejich obsazenost je kolem šedesáti až sedmdesáti procent. "V devátých třídách máme na jižní Moravě zhruba deset tisíc dětí, patnáct stovek z nich studuje na osmiletých gymnáziích. Na necelých devět tisíc deváťáků, kteří letos vyjdou, máme přitom na středních školách přes šestnáct a půl tisíce volných míst," řekl Janda.
Kraj proto začal na ředitele svých škol důrazně tlačit, aby přizpůsobili svou nabídku reálným potřebám pracovního trhu. "Nemá smysl držet v lavicích budoucí klienty pracovních úřadů a platit poloprázdné školy," řekl Janda. Hejtmantsví proto chystá slučování některých škol, zároveň ale chce dětem nabídnout veškeré potřebné obory.
V příštím školním roce podle Jandy ještě žádnou konkrétní školu uzavření nečeká. Kraj však vybere řadu institucí, které hodlá během tří čtyř let sloučit do jedné organizační jednotky. "Diskutujeme o budoucnosti lyceí a nejasné je i budoucí postavení vyšších odborných škol. Chceme také rodičům nepřímo vzkázat, že není žádnou ostudou živit se zručnýma rukama," naznačil směr úvahy zřizovatele školský expert hejtmantsví.
Jihomoravský kraj se letos pokusil redukovat počet osmiletých gymnázií. Narazil však na tuhý odpor veřejnosti a plánu se musel pro tento rok vzdát. "Přesto platí zásada, podle které chceme, aby na osmiletých gymnáziích studovalo pět až osm procent nejtalentovanějších žáků a ne plných třináct procent, jako je tomu dosud," prohlásil Janda.