Umístění: Společnost

Kraj spolupracuje s Lodžským vojvodstvím

Dny české kultury v PolskuJihomoravský kraj se každoročně prezentuje v Polsku na podzimních veletrzích v rámci Svátku Lodžského vojvodství, ale letos se zúčastnil i veletrhu  „Kde se setkávají kultury“. Náš kraj a Lodžské vojvodství v Polsku mají již od ledna 2005  uzavřenou smlouvu  o spolupráci.  Podpisu smlouvy předcházely návštěvy  politických představitelů  kraje již v roce 2003.
Letos jsme byli pozváni do Zelowa, malého městečka 30 km jižně od Lodže. Je  známé tím, že  zde žijí již více než dvě stě let potomci českých bratří, kteří museli ze své země odejít po bitvě na Bílé hoře po roce 1620. Mnozí z nich odešli do Slezska a zde založili českou komunitu.  Místa pro ně však ubývalo, a tak jim v Zelowě nabídli pozemky  pro osídlení.

O jižní Moravě se píše i v americkém tisku

Milan VenclíkPočet turistů, kteří se na jižní Moravě loni ubytovali, vzrostl oproti předešlým letům o jedenáct procent a vyšplhal se na úctyhodných 746 tisíc. Jihomoravský kraj tak připravil o prvenství jižní Čechy, které naopak pocítily odliv tuzemských turistů o více než desetinu. Lákadlem je náš kraj i pro zahraniční turisty. Jeden z největších amerických deníků USA Today otiskl nedávno článek „Pět evropských destinací, které nezruinují váš rozpočet“. Předkládá čtenářům seznam míst, jež mají co nabídnout a přitom tam turista nenechá všechny své úspory. Jedním z takových míst je i jižní Morava.

Obálku ozdobí čáp nebo labuť

razítkoChcete poslat originální přání ke svatbě či narození dítěte? Ozdobte obálku netradičním razítkem labutě nebo čápa. Tato neobvyklá razítka můžete získat na dvou jihomoravských poštách. Ke svatbě v Oslavanech na Brněnsku, gratulující k novému přírůstku v rodině pak ve Křtinách na Blanensku. Stačí své přáníčko zalepit do obálky, opatřit ji adresou manželského páru a známkou, vložit do další ofrankované obálky a poslat na adresu „labutí“ či „čapí“pošty.

Švédi Brno nedobyli

Švédi v BrněBěhem třetího srpnového víkendu si Brno připomnělo 363. výročí vítězství nad švédskou armádou generála Torstensona, která město několik měsíců neúspěšně obléhala. Letošní Den Brna se opět vydařil. Bylo se rozhodně na co dívat – ulicemi za víření bubnů pochodovaly šiky vojáků v dobových kostýmech s mušketami a píkami, k vidění bylo i několik děl či povoz tažený koňmi. Vrcholem byla sobotní stylizovaná bitva, uspořádaná na Zelném trhu.

Hvězdárnou prošel kulový blesk

akce kulový bleskNové sedačky, koberce, světla. Tak bude za několik dní vypadat sál velkého planetária brněnské hvězdárny na Kraví hoře. „V polovině srpna jsme uzavřeli sál velkého planetária. Rozpadající se sedačky, které jsou v provozu již deset let a na nichž se vystřídalo kolem 650 tisíc návštěvníků, nahradí nová, exkluzívní křesla. Budou nejen pohodlnější, ale především polohovací! Jinak řečeno – umožní úpravu ležmo,“ přibližuje ředitel hvězdárny Jiří Dušek. „Dojde také na nové koberce, rozšíření světelného parku a nezapomeneme ani na nátěry již dosti opotřebovaného interiéru. Jak celá ,akce kulový blesk‘ dopadne, bude zřejmé již v polovině září. Na vlastní oči se můžete přesvědčit například při premiéře nového multivizuálního pořadu Mars, kterou uvedeme 1. října,“ uvádí Dušek.

Strana 433 z 433