Umístění: Společnost

Milion korun pro jihomoravské děti díky Bertíkům

BertíciOd poloviny listopadu do konce prosince probíhala již po deváté ve všech prodejnách Albert v České republice charitativní sbírka. Zákazníci za každý nákup obdrželi žetony, které následně vhazovali do připravených boxů. Díky této akci se podařilo v Jihomoravském kraji vybrat přes jeden milion korun, které poputují na podporu projektů ve třinácti institucích. Na finanční podporu díky Bertíkům se mohou těšit následující instituce: 

Domácí zabijačky – čas tradičních specialit

Tradiční specialityPřestože většina lidí v dnešní moderní době nakupuje maso u řezníka, v mnoha zejména menších obcích se dodnes zachovala tradice domácích zabijaček. Ačkoliv se to nezdá, příprava zabijačky vyžaduje řadu úkonů, které se nesmí podcenit ani opomenout.

Tři králové opět koledují v ulicích

Tři královéPotkat na ulici v prvních týdnech nového roku skupinky tří koledníků s korunami na hlavách nikoho nepřekvapí. Postavy tří králů s pokladničkou patří dnes už neodmyslitelně k vánočnímu období, do dnů kolem 6. ledna, kdy je podle kalendáře svátek právě Tří králů.

Jak správně nahlásit mimořádnou událost

Nahlášení mimořádné událostiKaždý z nás se může dostat do situace, kdy se stane svědkem nebo přímým účastníkem události, která ohrožuje naše zdraví, život, majetek nebo bezpečnost. Víme ale, jak se v takovém případě zachovat, kam pohotově zavolat a odkud přivolat pomoc? Možná se nám v paměti vybaví čísla tísňového volání. Ale vzpomeneme si v rychlosti, které komu patří?

Udělejme si krátkou rekapitulaci tří tísňových linek i toho, kdy a jakým způsobem mimořádnou událost dobře nahlásit.

Cvičení Zóna 2008

Cvičení v DukovanechVe dnech 26. – 28. listopadu 2008 proběhlo cvičení ZÓNA 2008 s námětem havárie v Jaderné elektrárně Dukovany. Cílem bylo prověřit, jak fungují orgány krizového řízení a složky integrovaného záchranného...

Ježíšek, nebo Santa Claus?

Ježíšek vs SantaPořádně překvapení byli o poslední adventní neděli návštěvníci vánočních trhů v centru Brna, zvláště děti. Odpoledne totiž městem jako blesk z čistého proběhl dav Santa Clausů, kteří před sebou hnali Ježíška. Recesistická studentská akce měla poukázat na to, že americký Santa Claus čím dál více i Vánocích vytěsňuje tradiční postavu Ježíška. Recesisté proběhli přes Náměstí Svobody, dále Masarykovu ulici a skončili v ulici Na Baštách. Při svém běhu mimo jiné provolávali, ať si lidé váží Vánoc a ať jen nekupují dárky, ale tráví je s rodinou.

Program Lužánek na leden

SVČ LužánkyČEKÁME MIMINKO ANEB CO SE V KNIHÁCH NEPÍŠE

pondělí 17.30 - 19.30,  Lata - centrum rodinných aktivit, Plovdivská 8, Brno - Žabovřesky.
Kurz, který můžete absolvovat celý, nebo jen jednotlivé lekce. S maminkou může přijít
jeden člověk jako doprovod. Je třeba se předem přihlásit, počet účastníků je omezen...

Vánoční nej - aneb kuriozity spojené s dobou Vánoc

Vánoční kuriozityVánoční strom

Nejvyšší živě rostoucí strom, který se na Vánoce vánočně zdobí, mají ve Valašské Bystřici. Smrk měřil ke dni 7.12.2007 rekordních 24,75 metrů. Zasazen byl na návsi obce v roce 1930 a od roku 1972 jej místní každoročně v čase vánočním zdobí. Potřebují k tomu 120 žárovek zavěšených na 500 metrech kabelu.

Vánoční svíčka

Nejdelší svíčku vysokou 390 cm vyrobil z palmového stearinu Petr Caprata z Mělníka. Svíčka váží 25,3 kg,  má průměr 9,6 cm a doba jejího hoření se odhaduje na 4 200 hodin. Maxi svíčka je k vidění v pelhřimovském kostele sv. Bartoloměje, kam byla dlouhodobě umístěna...

V Miroslavi mají rekordní adventní věnec

Adventní věnec v MiroslaviLetos již podeváté vyzdobili náměstí v Miroslavi největším adventním věncem v České republice. Nosnou konstrukci tvoří 42 metrů rámu a na zhotovení věnce padl jeden kontejner slámy a čtyři kontejnery smrkového a borového chvojí. Na jeho osvětlení byly použity stovky světelných ozdob. Rekordní věnec byl slavnostně rozsvícen 24. listopadu a o tom, jak se dílo povedlo, se mohou návštěvníci města přesvědčit přes celé Vánoce až do Tří králů. Pokud se budete chtít pochlubit známým, že jste unikátní věnec v Miroslavi viděli, můžete jim poslat speciální vánoční pohlednici, na které je věnec zachycen.

Požár v domácnosti – otevřený oheň

Vyhořelý bytBlíží se Vánoce... Hospodyňky se na ně už chystají pečením cukroví. Během svátků budeme všichni smažit, vyvařovat a vypékat o sto šest, zapálíme svíčky a prskavky na stromečku. A začátek nového roku oslavíme odpálením petard a dělobuchů. Při všech těchto činnostech zacházíme s otevřeným ohněm. Ani zdaleka si neuvědomujeme všechna nebezpečí a rizika, která to s sebou nese. Pojďme se na ně blíže podívat a ujasnit si, jak se vyvarovat způsobení požáru. Nabízíme vám zde několik praktických rad...

Strana 438 z 440