Umístění: Společnost

Skauti přivezou Betlémské světlo

Předávání Betlémského světla na brněnské radniciStejně jako vloni i letos do všech domovů v Česku před Vánoci míří Betlémské světlo. To, že se jedná o novodobou vánoční tradici ví dnes už každý. Doma ho každoročně mají nejen mladí a staří ale i celé rodiny s dětmi. Symbol Vánoc nemůže chybět u žádné štědrovečerní večeře, u tvoření atmosféry při rozdávání dárků, ani když s dětmi zapalujete svíčky ve skořápkách, které vyplouvají na svou cestu.

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista – Betlémě – k nám letos dorazí již podevatenácté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvaadvacáté výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů poprvé putuje v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Jak zatočit s kunami? Tygřím trusem

Kuna lesníTaky se u vás doma usadily kuny, okupují vaše půdní prostory, v noci běhají po dvoře, kradou vajíčka a dáví slepice, popřípadě okusují střešní izolaci nebo kabely v autě? Zbavit se této malé šelmy je těžké už proto, že je u nás chráněna (celoročně s výjimkou zimních měsíců). Ale jak je pak možné vyhnat kuny z obydlí, kde se už zabydlely, označkovaly své teritorium, vyvedly mladé… zkrátka zcela zdomácněly? Jedna rada by tu byla: tygří trus! Mnozí obyvatelé okrajových částí Brna už s tím mají zkušenosti...

Národní herní finále pod záštitou FIFA v Olympii

Národní finále FIWC – FIFA Interactive World CupBrněnskou Olympii čeká o víkendu zajímavá událost. V sobotu 22. listopadu se zde odehraje Národní finále FIWC – FIFA Interactive World Cup, jediného oficiálního videoherního turnaje pod záštitou FIFA.
2 x 16 hráčů hry FIFA 09 se sejde 22. listopadu v brněnské Olympii, aby se u herních konzol utkali v Národním finále FIWC o post celkového vítěze, který postoupí do Světového finále FIFA Interactive World Cup. To se odehraje v květnu 2009 a nejtalentovanější hráč získá titul FIFA Interactive World Player 2009 a s tím i finanční odměnu ve výši 20 000 amerických dolarů.

Pojďme a postůjme chvíli…

SaVIO Salesiánské středisko mládeže – DDM, Kotlanova 13, Brno-Líšeň si Vás v rámci vzdělávacího programu SaVIO  dovoluje srdečně pozvat na přednášku PhDr. Josefa Trávníčka:

 
LIDOVÁ KULTURA V LÍŠNI  aneb CO JINDE NEMAJÍ?

 

 

Silná auta a princezny Koloběžky

Princezna KoloběžnaOblečená, neoblečená. Jako princezna Koloběžka si musejí připadat dívky, které si nechávají malovat na nahé tělo. Bodypainting je znám už ze starého Egypta a dodnes je nedílnou součástí mnoha afrických kmenů. Před 20 lety se začal používat v Hollywoodu k zvláštním efektům.

Kyjovánek se představil v Srbsku

Kyjovánek v SrbskuTéměř třicetičlenná výprava mladých tanečníků a zpěváků z kyjovského Dětského národopisného souboru Kyjovánek se za podpory Jihomoravského kraje zúčastnila mezinárodního festivalu mládeže Joy of Europe v Srbsku. Ve dnech 1.-5. října se děti v Bělehradě věnovaly celé řadě vystoupení a přehlídek plných tance, zpěvů a také poznávání vrstevníků, které stejně jako děti z Kyjovánku spojuje láska k folkloru.

 

 

Než se rozsvítí vánoční stromek

VánoceJeště než Vánoce zaklepou na dveře, je tu advent – doba čekání a těšení se na ně. Letos začíná 30. listopadu. Většina z nás má advent spojený s adventním věncem se čtyřmi svíčkami, které symbolizují čtyři neděle před Štědrým dnem. Odkud se ale tento zvyk vzal?
Pochází z 19. století z domova pro sirotky a ohrožené děti v Hamburku. Tam před Vánocemi zavěšovali od stropu mohutný dřevěný kruh s 23 svícemi. Každý den se na něm zapálila jedna svíčka, aby dětem aspoň trochu zpříjemnila tehdy přísnou dobu adventního půstu.

V Rosicích měli dýňobraní

Dýňobraní v RosicíchV sobotu 4. října 2008 první nádvoří rosického zámku ožilo. Sešli se zde děti i dospělí, aby společně  vzdali hold dýním. U vchodu Střediska volného času Rosice, který je již sedmým rokem organizátorem tohoto setkání, všechny návštěvníky dýňobraní symbolicky přivítala obrovská dýně, kterou středisku věnovali občané z Rosic. Byla tak velká, že tři lidé ji nemohli unést. Celý interiér SVČ se na několik dnů  převlékl do podzimního hávu tak, aby atmosféra dýňobraní byla dokonalá.
Pro všechny návštěvníky byly připraveny dílny věnované dýňové tematice. Ve výtvarné dílně se dlabala strašidla z dýní ozdobená květinami, větvičkami a plody, v dalších dílnách se vyráběla razítka z brambor, kterými děti tiskly na plátěné pytlíčky, do nichž dostaly chutná dýňová semínka, dále se vytvářely lampiónky s dýňáčky a vystřihovala výzdoba do oken. V kuchyňce byla připravena ochutnávka jídel z dýní. Jednotlivé recepty přihlášené do soutěže byly vyvěšeny a návštěvníci po ochutnávce hlasovali, které jídlo je nejchutnější.

V rosické knihovně četli dětem i dospělým

knihovna v rosicíchVe čtvrtek 9. října strávili děti i dospělí přívětivé odpoledne a posléze i večer v rosické knihovně. Do 17 hodin knihovnice vybíraly a četly pro děti ty nejhezčí pohádky o Včelích medvídcích, Machovi a Šebestové, víle Amálce a dalších známých i méně známých pohádkových postavičkách. Venku bylo zrovna ten den krásné počasí, přesto si děti cestu do knihovny našly.
Ve stejný den večer se v knihovně, která se na jeden večer proměnila v útulnou literární kavárnu, sešli dospělí posluchači, vychutnali atmosféru klidu a pohody a při čtení ukázek nejrůznějších literárních žánrů přišli na jiné myšlenky. Ani tentokrát nechyběl Mach a Šebestová, zazněly úryvky z Milování se lví ozvěnou, Hrdého Budžese, Rakovinu nevyléčíš, Ježíšku, já chci plamenomet nebo z Krátkých pohádek pro unavené rodiče.

Drakům v Rosicích se létat moc nechtělo

Drakiáda v RosicíchV neděli 12. října uspořádalo Středisko volného času Rosice pro děti oblíbenou podzimní akci - drakiádu. Jelikož pouštění draků není jednoduchá záležitost, tak spolu s dětmi přišli také rodiče nebo prarodiče, aby pomohli kupované nebo vyrobené draky dostat na oblohu. Kdo navštívil ve středisku volného času dopolední výtvarné dílny, mohl si vlastnoručně sestrojit draka na létání nebo slaměného dekorativního draka na ozdobu domácnosti. Vyrobení draci se opět odpoledne setkali na kopci Trojice. K vidění byli veselí dráčci klasických tvarů, ale také draci netradičně rozměrní.
Soutěžilo se v několika disciplínách a to o draka nejmenšího, největšího, nejlínějšího, nejoriginálnějšího, s nejdelším ocasem a nejvyšším doletem.

Strana 439 z 440