Umístění: Společnost

Objev profesionálů v Amatérské jeskyni

Objev v Amatérské jeskyniJako legendární Karel Absolon se mohli cítit jeskyňáři, kterým se před nedávnem povedl skvělý objev v Amatérské jeskyni – díky vyschlému sifonu se jim totiž podařilo dostat do dosud nepřístupných podzemních prostor.

Ropná havárie zamořila řeku Moravu

Ropná havárie na řece MoravěHukání sirén, hasiči ve speciálních kombinézách a stavění norných stěn – tak to 29. dubna vypadalo na hladině řeky Moravy, kterou postihla dvojnásobná ropná havárie. Dispečnik na Centrálním tankovišti ropy (CTR) MERO ČR, a. s. přijal oznámení, že ropovod Družba a produktovod Čepro v hraničním pásmu Hodonín byl poškozen a unikají z nich ropa a benzín.
Naštěstí se jednalo pouze o simulovanou havárii v rámci mezinárodního cvičení IZS ROPA 2009, které se uskutečnilo na České republiky a Slovenska v okresech Hodonín a Skalica a také v okrese Břeclav.

Lužánky - program na květen

LužánkyLužánky - středisko volného času má pro Vás připravené na květen tyto akce:
ČEKÁME MIMINKO NEB CO SE V KNIHÁCH NEPÍŠE, VERNISÁŽ ARTERIA, PŘEKVAPENÍ PRO MAMINKU, TVOŘIVÁ DÍLNA PRO DOSPĚLÉ - MODROTISK, CESTA DO PEKLA A MOŽNÁ ZPÁTKY, MEDVĚDÍ TÁBOR, SKATE FEST 2009, KURZY PĚSTOVÁNÍ BONSAJÍ, KURZY PĚSTOVÁNÍ BONSAJÍ, TEA DÍLNA - KYTIČKA Z PEDIGU, TVOŘIVÁ DÍLNA PRO DOSPĚLÉ - SMALTY, NA BETON - STREET DANCE, NA BETON - HLÍNA TO JE MATERIÁL, NA BETON - CAPOEIRA, KOPA VZPOMÍNEK, SETKÁNÍ PAMĚTNÍKŮ, SOBOTA PRO MAMINKU, NORDIC WALKING - SEVERSKÁ CHŮZE, NORDIC WALKING - SEVERSKÁ CHŮZE a další ...

Brněnské dny pro Zemi 2009 v Zoo Brno

Den Země ZOONa počest „modré planety“ se celosvětově každý rok v dubnu slaví Den Země. V souvislosti s tímto svátkem se od 17. do 26. dubna 2009 konají tradiční Brněnské dny pro Zemi. Seriál akcí s tematikou ochrany přírody a propagace zdravého a ekologicky šetrného životního stylu spolupořádá město Brno v součinnosti s řadou institucí a organizací. Jeho součástí jsou přednášky, výlety, tvořivé dílny, cyklojízdy a výstavy o aktuálních problémech životního prostředí – jejich dějištěm bude například hrad Špilberk, Knihovna Jiřího Mahena, planetárium na Kraví hoře, Zoo Brno, park v Lužánkách i na Moravském náměstí a další místa.

Kapři z Pohořelic potěší Afriku

PohořeliceUž v květnu si pochutnají v Kongu na kaprech z moravských Pohořelic. Šupináči i lysci putovali do africké země v podobě váčkového plůdku po žádosti tamní vlády, která stála o zušlechtění rybího chovu. Načasovat úspěšnou expedici do Konga je věcí rybářském umu.

Výsadbu vánočních jedliček navštívily stovky lidí

vánoční jedličkyJiž desáté společné výsadby vánočních jedliček se zúčastnilo přes 300 účastníků. Jedličky v květináči, které měli přes Vánoční svátky a zimu v opatrování, přinesli jednotlivci, rodiny i dětské kolektivy z celého Brna.
„Vánoční stromky – stromy pro život“ je název již tradičního projektu, který pořádají brněnské nevládní organizace Rezekvítek, regionální sdružení ČSOP, ZO ČSOP Veronica, Lipka, YMCA, občanské sdružení Smrk a Nadace Partnerství ve spolupráci s Školním lesním podnikem Masarykův les Křtiny.

Znáte unikátní strom Skořápkovník miroslavský?

Skořápkovník miroslavskýV pátek 3. dubna 2009 od 7.30 začnou na náměstí Svobody v Miroslavi zdobit pracovníci SMM velikonoční strom – Skořápkovník miroslavský (Ciciricus Craslicus). Tento zvláštní botanický druh bude zdobit miroslavské náměstí již po páté. Stovky výdutků vajíček dodaly obě školní jídelny, malování se ujali žáci Základní školy Miroslav. Velikonoční náladu doplní makety kouhouta, slepičky a kuřátek, které dle návrhu ak. sochaře Pavla Krbálka a designérky Flavia Mosele vyrobili pracovníci SMM a girlanda nad vchodem do radnice. Originální výzdobu je možné zhlédnout do úterý 14. dubna.

Centrum Brna zasáhla povodeň!

Brno povodeňJižní Morava se sice úspěšně ubránila povodním z tajícího sněhu, ovšem voda zcela nečekaně zasáhla v sobotu večer samotné centrum Brna. Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí na ulici Joštové vznikla na několik desítek minut nefalšovaná řeka, která se valila přes „Čáru“ směrem k Moravskému náměstí. Na místě havárie potrubí voda tlakem zvlnila chodník a na ploše deseti metrů čtverečních ve stovkách pramenů tryskala skrze dlažbu. Po zásahu havarijní služby a vypnutí vody se část chodníku propadla do vodou vymleté podzemní dutiny.Více o události je patrné v následující fotogalerii (snímky Bc. Peter Hruška, Lucie Opravilová, Kryštof Turek):

Dobrovolní hasiči se utkali v Dolních Loučkách

Dobrovolní hasičiNa tři desítky týmů dobrovolných hasičů a hasiček v neděli 15 února 2009 poměřilo své síly na jubilejním třicátém ročníku „Dolnoloučské zimy“, závodů v požárním útoku. Sedmičlenné týmy musely v co nejkratším čase sestavit hasicí soustavu, ve sprintu napojit hadice a zasáhnout dva terče umístěné ve stometrové vzdálenosti. Vzhledem k obtížným povětrnostním podmínkám nebylo nouze o dramatické okamžiky, kdy se například jeden hasič z každého týmu se musel do půl těla ponořit do nádrže s ledovou vodou, aby v co nejrychlejším čase rozjel na plný výkon požární čerpadlo. V závodech zvítězil mužský tým ze Stanoviště, v ženské soutěži pak Lhotky Team. První čtyři nejlepší družstva se poté utkala o Pohár hejtmana Jihomoravského kraje, který s vítězným časem 19,24 sekundy získal tým SDH Starý Lískovec, přičemž rozdíl mezi nejlepším a nejhorším výkonem činil pouze málo přes jednu vteřinu.

Ochutnejte červy, brouky a cvrčky!

Ochutnávka hmyzu, kuchařkaBrno, 27. února 2009 - Pokud by vám v obyčejné restauraci přinesli v jídle byť malého červa, určitě byste jídlo ihned reklamovali kuchaři. S tímto ovšem nepochodíte, pokud právě vaří kuchař Petr Ocknecht a Ing. Marie Borkovcová, Ph.D.,z brněnské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity – oba se totiž ve volném čase věnují pořádání popularizačních přednášek o entomofagii (vědě zabývající se využitím hmyzu jako potravy), při kterých vaří hmyz, brouky a červy na všechny myslitelné způsoby. Jedna z nich proběhla i v polovině února v brněnském hotelu Noem Arch.

Strana 435 z 440