Umístění: Společnost

Oslavy Dne Země se letos přesunou z hradu Veveří na Špilberk

Den Země Již tradiční dubnová oslava Dne Země, kterou Lipka pořádala každý druhý rok na hradě Veveří, se bude konat letos přímo v centru Brna – v areálu hradu Špilberk.
Letošní oslava Dne Země ponese název Za příběhem naší krajiny. Dvanáct jihomoravských organizací na Špilberku v sobotu 18. dubna 2009 nabídne široké veřejnosti poznávací a tvůrčí aktivity spjaté s krajinou jižní Moravy a vlivem, jaký na ni měl a má člověk. Jednotlivá stanoviště se zaměří například na téma voda, doprava a cestování, zemědělství, stromy a lesy nebo sídla, to vše v kontextu jižní Moravy.
Kromě informací, her a aktivit nabídne Špilberk prodej místních a tradičních výrobků, ochutnávky biopotravin a produktů Fair Trade, čítárnu a další doprovodný program (divadélko, muzikanti, šermíři). Vstupné je dobrovolné.

Kam v Rosicích v březnu

Kam v RosicíchDivadelní ples - 7. 3. 2009

Druhý ročník divadelního plesu se bude tentokrát konat v cirkusovém duchu. K tanci a poslechu hraje kapela Tom Sawyer band, cirkusově laděný program obohatí vystoupení polykačů ohňů, cvičených šelem a krásných krasojezdkyň. Staňte se součástí představení spolu s námi pod cirkusovým šapitó, které znamená svět! A protančete celou noc! Vstupné včetně místenky 100 Kč, v předprodeji v KIC Rosice na Palackého nám. 45, zamluvit si je můžete na tel. č. 546 492 196. Začátek v 19.00 hod. v kulturním domě Cristal.

Události - folklor - zajímavosti - kuriozity

Erik PardusBudete ve své obci pořádat zajímavou akci? Víte o jakékoli netradiční a neobvyklé události na jižní Moravě? Chcete, abychom o ní napsali v Listech jižní Moravy, které čte měsíčně více než jeden milion jihomoravských

Carp show Moravia 2009 minulostí…

Carp show moravia 2009Sobota 10. ledna v Břeclavi byla bezesporu neoficiálním zahájením rybářské sezóny 2009, i když na hladině revírů je led a venku nám počasí připomíná, že pruty ještě dlouho zůstanou zapnuty ve futrálech. Ze všech koutů Čech i Moravy přijeli vystavovatelé na „3. ročník CARP SHOW“, aby se pochlubili, co mají ve své nabídce, a už se čekalo, jak zaujme pásmo přednášek našich zástupců, ale i hostů ze Slovenska, Polska a Anglie. Rekordní úlovky zachycené na filmovém pásku, novinky v rybářských technikách, nové produkty předních firem pro rybáře z oblasti návnad, nástrah, prutů, člunů, navijáků a mnoho dalšího zde bylo jak k vidění, tak i k zakoupení.

Stovky valentýnských lampionů nad nočním Brnem

Lampiony v BrněRomantickou podívanou připravilo na svatého Valentýna pro všechny zamilované brněnské rádio Krokodýl – všichni zájemci, kteří o sobotním večeru přišli na Špilberk, mohli vypustit na noční nebe horkovzdušný lampion. V sedm hodin večer začalo rozdávání složených papírových lampionů, a poté zamilované páry či rodiče s dětmi více či méně úspěšně zápasili v silném větru s jejich naplněním horkým vzduchem. Hradby brněnského hradu tak postupně rozzářily stovky plápolajících světel a poté na několikrát došlo k hromadnému vypuštění lampionů.

„Bermudský trojúhelník“ na brněnském hlavním nádraží

křižovatka BRNOJiž několik dní koluje po internetu úsměvný záznam z křižovatky u brněnského Hlavního vlakového nádraží, který unikl z dispečinku obsluhujícího kamery, jež sledují dopravní situaci v ulicích města. „Nová otázka do testů autoškol z Brna – kdo odjede první z této křižovatky?“ ptají se autoři e-mailu s fotografií, na které je zaznamenána těžko řešitelná dopravní situace, při níž tři vozidla tramvaje zablokovala křižovatku při ústí Masarykovy ulice tak nešťastně, že bez couvání jedné z nich není možný žádný další pohyb vozidel...

Objeven nový jedovatý pavouk

Samec stepníka moravskéhoSenzační objev se podařil vědci Mgr. Milanu Řezáčovi, Ph.D. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze – na jižní Moravě popsal nový druh jedovatého pavouka. Pavouk, jež podle místa nálezu dostal jméno stepník moravský, je zároveň jedním z největších a nejjedovatějších pavouků ve střední Evropě. Doposud však unikal pozornosti vědců. „V roce 2003 se mi na vrchu Květnice u Tišnova podařilo objevit živou populaci tohoto druhu. Následující výzkum ukázal, že tento záhadný pavouk se na jižní Moravě vyskytuje na řadě lokalit. Několikaleté srovnávání se všemi dosud popsanými stepníky ukázalo, že se jedná o zcela nový druh. To bylo u tak populárních živočichů senzační zjištění,“ říká Řezáč.

 

Překonáte zimní rekordy?

KuriozityAč by to člověk možná nepředpokládal, lze i na téma „zima, sníh a mráz“ v České knize rekordů nalistovat celou kapitolu. Najdete v ní i spoustu údajů, které vás mohou inspirovat k dobré zábavě nebo i k jejich překonání. Zkrátka co se zimy týče, zaznamenala Agentura Dobrý den Pelhřimov, která spravuje Českou databanku rekordů, i takovéto výkony: ...

Vytápění jako příčina požáru v domácnosti

Dům v plamenechJednou z příčin vysokého počtu úmrtí při požárech je také neopatrnost lidí při vytápění svých domovů. Při provozu topidel lidé ne vždy dodržují potřebná bezpečnostní pravidla, mnohdy zanedbávají údržbu topidel a kouřovodů. Hasiči tak během topné sezóny každý týden vyjíždějí k požárům komínů, střech, zařízení k topení nebo nevhodně uskladněných topiv.

Mládě žirafy v brněnské ZOO uhynulo

Mládě žirafy uhynuloSmutnou událost postihla brněnskou zoologickou zahradu – o víkendu uhynulo měsíční mládě žirafy síťované, která přišla na svět 1. ledna letošního roku. Už od pátku 6. 2. bylo mládě ve vážném zdravotním stavu, veterináři mu podávali antibiotika a jiné léky a snažili se jeho zdravotní stav zvrátit. Podle závěru lékařů byla příčinou smrti vrozená a nevyléčitelná nemoc – svalová dystrofie – která způsobila rozpad svalové tkáně, ochrnutí a smrt...

Strana 436 z 440