„Dubnovou inflaci poznamenaly především dražší potraviny a rekordní ceny pohonných hmot. Opět více museli i tentokrát spotřebitelé platit za mléčné výrobky, pečivo, některé ovoce a zeleninu. Duben rovněž přinesl vyšší ceny obuvi a oblečení v rámci nástupu nového sezonního zboží. Naproti tomu levnější byly tentokrát dovolené,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB (+0,3 %, resp. +1,6 %).
Zároveň upozornil, že meziroční inflace se příliš nezměnila a zůstává pod cílem i pod prognózou ČNB, a to dokonce i navzdory historicky drahému benzinu a deregulacím. „Inflace v ČR tak zůstává podstatně nižší než v eurozóně, a to především díky silné koruně a slabé spotřebitelské poptávce. Na rozdíl od ECB tak i nadále ČNB nemusí pospíchat se zvyšováním svých úrokových sazeb,“ míní Dufek.
„Z regulovaných položek by mohlo dále mírně růst nájemné. Regulované ceny by se dle našich odhadů měly zvýšit meziměsíčně o 0,2 procenta,“ upozornil Jiří Škop, analytik Komerční banky (+0,4 %, resp. +1,7 %). „Korigovaná inflace bez pohonných hmot je dokonce záporná, potýkáme se tedy s deflací,“ připomněl David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance (+0,3, resp. +1,6 %).
V březnu vzrostly spotřebitelské ceny meziměsíčně o 0,1 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zvýšení cen zejména dopravy, oděvů a obuvi, které bylo částečně kompenzováno poklesem rekreací. Meziročně se zvýšily spotřebitelské ceny 1,7 procenta.