"Poprvé v tomto volebním období jsem využil svého zákonného práva hejtmana a pozastavil jsem s okamžitou platností výkon platného rozhodnutí krajské rady," řekl Hašek. "Chceme totiž, aby si žáci mohli od 1. února, jak předpisuje zákon, svobodně zvolit střední školu, na které budou studovat," dodal.
Hejtman tak reagoval na vlnu odporu, která se proti rušení 11 tříd v jihomoravských osmiletých gymnáziích v kraji zvedla. Řada příznivců dotčených škol začala sepisovat petice, kterými osmiletá gymnázia ostře bránila.
Haškovo rozhodnutí umožňuje ředitelům víceletých gymnázií otevřít třídy, jak původně plánovali, zároveň mohou ještě během pondělka zveřejnit i svá připravená kritéria přijímacího řízení pro školní rok 2011-2012. "Rozhodnutí je jednoznačným sdělením pro rodiče a žáky základních škol, kteří se připravovali pro přijímací řízení do prvních ročníků víceletých gymnázií, aby nadále pokračovali v přípravě na ně, bez nutnosti rychle si hledat jiné gymnázium nebo řešit situaci nadaného dítěte jinak," řekl Hašek.
Hejtman zároveň zdůraznil, že jeho pondělní rozhodnutí v žádném případě nezastavilo proces optimalizace středního školství v kraji. "Jeho cílem je zefektivnění a zkvalitnění středního školství v regionu. Přistupujeme k němu, protože se zvětšuje rozpor mezi kapacitami středních škol a vývojem populační křivky týkající se žáků vycházejících z devátých tříd," podotkl Hašek.
Vedení Jihomoravského kraje považuje podle Haška i nadále trend směřující k omezení počtu žáků odcházejících v průběhu povinné školní docházky do víceletých gymnázií za správný. "Toto opatření bude každopádně součástí celkové optimalizace středního školství v kraji od školního roku 2012-2013," prohlásil hejtman.
Koncept redukce škol pak hodlá vedení kraje podle Haška projednat i s opozičními politickými stranami v zastupitelstvu. "K jednání během letošního roku pozveme i členy tripartity, zástupce městských samospráv, školské rady i odboráře," doplnil Hašek.